Nu er folketingsvalget udskrevet: Hvad stemmer du den 5. juni?

Der skal afholdes folketingsvalg 5. juni. Men hvordan kommer de danske it-professionelle til at stemme? Giv din stemme her.

Artikel top billede

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har netop udskrevet folketingsvalg til afholdelse på grundlovsdag, den 5. juni.

Der er 13 stemmeberettigede partier, men hvem af dem forventer du at stemme på den 5. juni?

Du kan afgive din stemme i denne artikel, hvor vi på ganske uvidenskabeligvis undersøger, hvad de danske it-professionelle agter at stemme på.

Computerworld-læsere stemmer blåt

En lignende afstemning i forbindelse med valget i 2015 viste, at Computerworlds læsere var betydeligt mere tilbøjelige til at stemme på blå blok end resten af befolkingen.

Undersøgelsen viste således, at 63 procent læserne stemte på et parti i blå blok. I det officielle valgresultat lød fordelingen på 52,3 mod 47,7 procent i blå bloks favør.

Blandt Comptureworlds læsere var Liberal Alliance det mest populære parti med 17,5, mens Danske Folkeparti og Det Konservative Folkeparti blev næst- og tredjestørst med henholdsvis af 15,71 procent og 15,27 procent af stemmerne.

I det officielle valgresultat blev Socialdemokratiet det største parti med 26,3 procent efterfulgt af Danske Folkeparti og Venstre med henholdsvis 21,1 procent og 19,5 procent af stemmerne.

Læs også: Inde i maskinen: Facebook og Youtubes ansvar for ekstreme ytringer / Kan folketingsvalget bllive det første store meme-valg / Apples store strategiskifte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S