Sådan stemmer Computerworld-læserne i dag

Står det til Computerworlds læsere, bliver Det Konservative Folkeparti en af valgets vindere. Læs her, hvordan det nye folketing ville se ud, hvis kun CW-læserne kunne stemme.

Artikel top billede

Liberal Alliance er Danmarks største parti med Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti på en delt andenplads.

Sådan ville aftenens valgresultat se ud, hvis det udelukkende var Computerworlds læsere, der bestemte udfaldet af dagens folketingsvalg.

Omkring 500 læsere har stemt.

Kaprer 2/3 af stemmerne

Partierne fra blå blok får i undersøgelsen samlet 63 procent af stemmerne. 

Liberal Alliance står stærkest med 17,5 procent af stemmerne, mens henholdsvis det danske og det konservative folkeparti napper 15,71 procent og 15,27 procent stemmeopbakning.

Tre procent af læserne 'ved ikke', mens de røde partier med blot en tredjedel af stemmerne dermed er klart distanceret i kampen om den politiske magt i vores vælger-undersøgelse.

Resultatet er således i fin tråd med Computerworlds læser-afstemning ved seneste folketingsvalg i 2011.

Her blev det også til en klar blå sejr, som altså denne gang er udbygget med en lille håndfuld procentpoints.

Langt op for S

Faktisk har samtlige partier i den borgerlige blok på nær Kristendemokraterne med ganske få stemmer flere tilhængere blandt Computerworld-læserne end Socialdemokraterne.

Det regeringsbærende parti med statsminister Helle Thorning-Schmidt på toppen er ellers det mest populære parti fra rød blok med en opbakning på 10,4 procent.

Mere i tråd med de landsdækkende meningsmålinger står partiet Alternativet i Computerworlds valg-undersøgelse til at score godt fire procent af stemmerne.

Det vil i så fald give Uffe Elbæks tropper omkring syv mandater at rutte med i Folketinget.

Her kan du se resultatet af Computerworlds læserundersøgelse med stemmeopbakningen i procent efter partinavnet:

A. Socialdemokratiet. 10,40 procent.

B. Radikale Venstre, 5,75 procent.

C. Det Konservative Folkeparti. 15,27 procent.

F. SF - Socialistisk Folkeparti 5,31 procent.

I. Liberal Alliance 17,48 procent.

K. Kristendemokranerne, 0,66 procent.

O. Dansk Folkeparti, 15,71 procent.

V. Venstre, 14,16 procent.

Ø. Enhedslisten 7,74 procent.

Å. Alternativet, 4,42 procent.

Ved ikke, 3,10 procent.

Sådan vil politikerne manipulere online med dig op til folketingsvalget


Oversigt: Sådan udnytter politikerne it-værktøjer til at kradse din stemme hjem den 18. juni

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job