Sådan stemmer Computerworld-læserne i dag

Står det til Computerworlds læsere, bliver Det Konservative Folkeparti en af valgets vindere. Læs her, hvordan det nye folketing ville se ud, hvis kun CW-læserne kunne stemme.

Artikel top billede

Liberal Alliance er Danmarks største parti med Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti på en delt andenplads.

Sådan ville aftenens valgresultat se ud, hvis det udelukkende var Computerworlds læsere, der bestemte udfaldet af dagens folketingsvalg.

Omkring 500 læsere har stemt.

Kaprer 2/3 af stemmerne

Partierne fra blå blok får i undersøgelsen samlet 63 procent af stemmerne. 

Liberal Alliance står stærkest med 17,5 procent af stemmerne, mens henholdsvis det danske og det konservative folkeparti napper 15,71 procent og 15,27 procent stemmeopbakning.

Tre procent af læserne 'ved ikke', mens de røde partier med blot en tredjedel af stemmerne dermed er klart distanceret i kampen om den politiske magt i vores vælger-undersøgelse.

Resultatet er således i fin tråd med Computerworlds læser-afstemning ved seneste folketingsvalg i 2011.

Her blev det også til en klar blå sejr, som altså denne gang er udbygget med en lille håndfuld procentpoints.

Langt op for S

Faktisk har samtlige partier i den borgerlige blok på nær Kristendemokraterne med ganske få stemmer flere tilhængere blandt Computerworld-læserne end Socialdemokraterne.

Det regeringsbærende parti med statsminister Helle Thorning-Schmidt på toppen er ellers det mest populære parti fra rød blok med en opbakning på 10,4 procent.

Mere i tråd med de landsdækkende meningsmålinger står partiet Alternativet i Computerworlds valg-undersøgelse til at score godt fire procent af stemmerne.

Det vil i så fald give Uffe Elbæks tropper omkring syv mandater at rutte med i Folketinget.

Her kan du se resultatet af Computerworlds læserundersøgelse med stemmeopbakningen i procent efter partinavnet:

A. Socialdemokratiet. 10,40 procent.

B. Radikale Venstre, 5,75 procent.

C. Det Konservative Folkeparti. 15,27 procent.

F. SF - Socialistisk Folkeparti 5,31 procent.

I. Liberal Alliance 17,48 procent.

K. Kristendemokranerne, 0,66 procent.

O. Dansk Folkeparti, 15,71 procent.

V. Venstre, 14,16 procent.

Ø. Enhedslisten 7,74 procent.

Å. Alternativet, 4,42 procent.

Ved ikke, 3,10 procent.

Sådan vil politikerne manipulere online med dig op til folketingsvalget


Oversigt: Sådan udnytter politikerne it-værktøjer til at kradse din stemme hjem den 18. juni

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics