Sådan stemmer Computerworld-læserne i dag

Står det til Computerworlds læsere, bliver Det Konservative Folkeparti en af valgets vindere. Læs her, hvordan det nye folketing ville se ud, hvis kun CW-læserne kunne stemme.

Artikel top billede

Liberal Alliance er Danmarks største parti med Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti på en delt andenplads.

Sådan ville aftenens valgresultat se ud, hvis det udelukkende var Computerworlds læsere, der bestemte udfaldet af dagens folketingsvalg.

Omkring 500 læsere har stemt.

Kaprer 2/3 af stemmerne

Partierne fra blå blok får i undersøgelsen samlet 63 procent af stemmerne. 

Liberal Alliance står stærkest med 17,5 procent af stemmerne, mens henholdsvis det danske og det konservative folkeparti napper 15,71 procent og 15,27 procent stemmeopbakning.

Tre procent af læserne 'ved ikke', mens de røde partier med blot en tredjedel af stemmerne dermed er klart distanceret i kampen om den politiske magt i vores vælger-undersøgelse.

Resultatet er således i fin tråd med Computerworlds læser-afstemning ved seneste folketingsvalg i 2011.

Her blev det også til en klar blå sejr, som altså denne gang er udbygget med en lille håndfuld procentpoints.

Langt op for S

Faktisk har samtlige partier i den borgerlige blok på nær Kristendemokraterne med ganske få stemmer flere tilhængere blandt Computerworld-læserne end Socialdemokraterne.

Det regeringsbærende parti med statsminister Helle Thorning-Schmidt på toppen er ellers det mest populære parti fra rød blok med en opbakning på 10,4 procent.

Mere i tråd med de landsdækkende meningsmålinger står partiet Alternativet i Computerworlds valg-undersøgelse til at score godt fire procent af stemmerne.

Det vil i så fald give Uffe Elbæks tropper omkring syv mandater at rutte med i Folketinget.

Her kan du se resultatet af Computerworlds læserundersøgelse med stemmeopbakningen i procent efter partinavnet:

A. Socialdemokratiet. 10,40 procent.

B. Radikale Venstre, 5,75 procent.

C. Det Konservative Folkeparti. 15,27 procent.

F. SF - Socialistisk Folkeparti 5,31 procent.

I. Liberal Alliance 17,48 procent.

K. Kristendemokranerne, 0,66 procent.

O. Dansk Folkeparti, 15,71 procent.

V. Venstre, 14,16 procent.

Ø. Enhedslisten 7,74 procent.

Å. Alternativet, 4,42 procent.

Ved ikke, 3,10 procent.

Sådan vil politikerne manipulere online med dig op til folketingsvalget


Oversigt: Sådan udnytter politikerne it-værktøjer til at kradse din stemme hjem den 18. juni

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub