Sådan stemmer Computerworld-læserne i dag

Står det til Computerworlds læsere, bliver Det Konservative Folkeparti en af valgets vindere. Læs her, hvordan det nye folketing ville se ud, hvis kun CW-læserne kunne stemme.

Artikel top billede

Liberal Alliance er Danmarks største parti med Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti på en delt andenplads.

Sådan ville aftenens valgresultat se ud, hvis det udelukkende var Computerworlds læsere, der bestemte udfaldet af dagens folketingsvalg.

Omkring 500 læsere har stemt.

Kaprer 2/3 af stemmerne

Partierne fra blå blok får i undersøgelsen samlet 63 procent af stemmerne. 

Liberal Alliance står stærkest med 17,5 procent af stemmerne, mens henholdsvis det danske og det konservative folkeparti napper 15,71 procent og 15,27 procent stemmeopbakning.

Tre procent af læserne 'ved ikke', mens de røde partier med blot en tredjedel af stemmerne dermed er klart distanceret i kampen om den politiske magt i vores vælger-undersøgelse.

Resultatet er således i fin tråd med Computerworlds læser-afstemning ved seneste folketingsvalg i 2011.

Her blev det også til en klar blå sejr, som altså denne gang er udbygget med en lille håndfuld procentpoints.

Langt op for S

Faktisk har samtlige partier i den borgerlige blok på nær Kristendemokraterne med ganske få stemmer flere tilhængere blandt Computerworld-læserne end Socialdemokraterne.

Det regeringsbærende parti med statsminister Helle Thorning-Schmidt på toppen er ellers det mest populære parti fra rød blok med en opbakning på 10,4 procent.

Mere i tråd med de landsdækkende meningsmålinger står partiet Alternativet i Computerworlds valg-undersøgelse til at score godt fire procent af stemmerne.

Det vil i så fald give Uffe Elbæks tropper omkring syv mandater at rutte med i Folketinget.

Her kan du se resultatet af Computerworlds læserundersøgelse med stemmeopbakningen i procent efter partinavnet:

A. Socialdemokratiet. 10,40 procent.

B. Radikale Venstre, 5,75 procent.

C. Det Konservative Folkeparti. 15,27 procent.

F. SF - Socialistisk Folkeparti 5,31 procent.

I. Liberal Alliance 17,48 procent.

K. Kristendemokranerne, 0,66 procent.

O. Dansk Folkeparti, 15,71 procent.

V. Venstre, 14,16 procent.

Ø. Enhedslisten 7,74 procent.

Å. Alternativet, 4,42 procent.

Ved ikke, 3,10 procent.

Sådan vil politikerne manipulere online med dig op til folketingsvalget


Oversigt: Sådan udnytter politikerne it-værktøjer til at kradse din stemme hjem den 18. juni

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S