Morgen-briefing: TDC skifter ud i bestyrelsen / Danskernes dataforbrug i udlandet eksploderer / Nationalbanken afviser at være blevet hacket efter it-nedbrud

TDC skifter ud i bestyrelsen. Danskernes dataforbrug i udlandet eksploderer. Nationalbanken afviser at være blevet hacket efter it-nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen denne onsdag morgen dagen efter, at statsministeren har udskrevet folketingsvalg. Vi indleder dagens overblik over it-nyhederne væk fra den danske valgkamp, nemlig hos Danmarks største teleselskab.

TDC skifter ud i bestyrelsen

Danmarks største teleselskab TDC rokerer rundt blandt bestyrelsesmedlemmerne i de to selskaber Nuuday og Netco, der håndterer forretningen for henholdsvis de private og erhvervskunder.

Jens Aaløse, Lasse Rudebeck Pilgaard og TDC’s øverste topchef, Allison Kirkby, træder ind i bestyrelsen i begge selskaber.

Det betyder samtidig Bastian Rankløve, Marie Malmstedt-Miller og Laura Frovin Frederiksen må forlade pladsen i bestyrelsen hos de to selskaber for at gøre plads til de nye bestyrelsesmedlemmer.

Lasse Rudebeck Pilgaard bliver bestyrelsesformand for Nuuday, mens Allison Kirkby sætter sig i formandsstolen hos Netco.

Danskernes dataforbrug i udlandet eksploderer

Siden 2017 er danskernes dataforbrug i udlandet steget med 30 procent sammenlignet med året efter. Det viser en analyse fra teleselskabet Telenor.

“Danskernes forbrug af data på mobilen stiger og stiger. Det er en tendens, der også gør sig gældende hos Telenors mobilkunder – og også når de tager på ferie,” siger Tor-Arne Fosser, markedsdirektør i Telenor i en pressemeddelelse.

Ifølge Telenor er danskerne dataforbrug i udlandet steget støt år efter år, og udviklingen ser altså ikke ud til at falde forløbigt.

Nationalbanken afviser at være blevet hacket efter it-nedbrud

Tirsdag havde Nationalbankens hjemmeside og telefonsystemer problemer efter et it-nedbrud, skriver dagbladet Børsen.

Men nedbruddet skyldes ikke et hackerangreb, fortæller Nationalbankens presserådgiver Ole Mikkelsen til erhvervsavisen.

Man er dog omvendt ikke kommet nærmere, hvad der så var årsagen til nedbruddet, der altså påvirkede både hjemmesiden nationalbanken.dk og telefonsystemet.

Avisen skriver desuden, at nedbruddet ikke påvirkede handelsaktiviterne i Nationalbanken eller overvågningen af kronekursen.

Følg med på Computerworld resten af dagen

Du kan som altid - folketingsvalg eller ej - holde dig opdateret på de danske it-nyheder resten af dagen på Computerworld.

Du kan stadig nå at læse Computerworlds afsløring om KMD's ansættelsesplan, der strider mod forskelsbehandlingsloven.

Her kan du læse hele historien: Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S