Netcompany stormer frem: Har nu mere end 2.000 ansatte

Netcompany sætter nu en tyk streg under, at selskabet er en landets helt store it-arbejdspladser.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Danske Netcompany har vind i sejlene i øjeblikket.

Det fremgår af selskabets helt nye kvartalsregnskab, der viser, at Netcompany nu har rundet de magiske 2.000 ansatte og i gennemsnit havde 2098,9 fuldtidsansatte medarbejdere i det første kvartal af 2019.

Det er en fremgang på 332 medarbejdere i løbet af de seneste 12 måneder.

Dermed cementerer selskabet sin position som en af Danmarks helt store it-arbejdspladser.

Til sammenligning havde IBM’s danske afdeling ifølge Computerworlds brancheguide 1761 ansatte ved udgangen af 2017, mens KDM havde 2583 ansatte.

Omsætningen vokser

Regnskabet viser ligeledes en omsætning, der er vokset fra 517 millioner kroner i første kvartal 2018 til 597,9 millioner kroner i første kvartal 2019.

Netcompany kom desuden ud af kvartalet med en omsætning på 98,7 millioner kroner, hvilket er næsten dobbelt så meget som samme kvartal sidste år. Dengang lød overskuddet på 51,2 millioner kroner.

Læs også: Computerworlds image-undersøgelse: Netcompany er det bedste danske it-brand, men ligger i bund på CSR

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S