Netcompany stormer frem: Har nu mere end 2.000 ansatte

Netcompany sætter nu en tyk streg under, at selskabet er en landets helt store it-arbejdspladser.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Danske Netcompany har vind i sejlene i øjeblikket.

Det fremgår af selskabets helt nye kvartalsregnskab, der viser, at Netcompany nu har rundet de magiske 2.000 ansatte og i gennemsnit havde 2098,9 fuldtidsansatte medarbejdere i det første kvartal af 2019.

Det er en fremgang på 332 medarbejdere i løbet af de seneste 12 måneder.

Dermed cementerer selskabet sin position som en af Danmarks helt store it-arbejdspladser.

Til sammenligning havde IBM’s danske afdeling ifølge Computerworlds brancheguide 1761 ansatte ved udgangen af 2017, mens KDM havde 2583 ansatte.

Omsætningen vokser

Regnskabet viser ligeledes en omsætning, der er vokset fra 517 millioner kroner i første kvartal 2018 til 597,9 millioner kroner i første kvartal 2019.

Netcompany kom desuden ud af kvartalet med en omsætning på 98,7 millioner kroner, hvilket er næsten dobbelt så meget som samme kvartal sidste år. Dengang lød overskuddet på 51,2 millioner kroner.

Læs også: Computerworlds image-undersøgelse: Netcompany er det bedste danske it-brand, men ligger i bund på CSR

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S