Efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan opfordrer Prosa sine medlemmer til at søge erstatning: "Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag mod KMD"

Fagforbundet Prosa vil hjælpe deres medlemmer med at rejse erstatningssager mod KMD, hvis de mistænker, at de har fået jobafslag på baggrund af deres alder. Det sker i kølvandet på offentliggørelsen af KMD's ansættelsesplan for 2018, der er i strid med forskelsbehandlingsloven.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad står der i KMD's hemmelige plan for nyansættelser
  • Prosas holdning til planen
  • Hvilken lovgivning overtræder ansættelsesplanen
  • Hvad det kan koste KMD
746
3:45 min
"Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag overfor KMD."

Sådan lyder det fra Niels Bertelsen, der er formand i it-fagforbundet Prosa.

Udmeldingen kommer på baggrund af Computerworlds afsløring af KMD's interne plan for nyansættelser i selskabet, der viser, at KMD-ledelsen siden begyndelsen af 2018 som hovedregel har forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark.

[b]Læs mere her: [url=https://www.computerworld.dk/art/247423/afs

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S