Efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan opfordrer Prosa sine medlemmer til at søge erstatning: "Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag mod KMD"

Fagforbundet Prosa vil hjælpe deres medlemmer med at rejse erstatningssager mod KMD, hvis de mistænker, at de har fået jobafslag på baggrund af deres alder. Det sker i kølvandet på offentliggørelsen af KMD's ansættelsesplan for 2018, der er i strid med forskelsbehandlingsloven.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad står der i KMD's hemmelige plan for nyansættelser
  • Prosas holdning til planen
  • Hvilken lovgivning overtræder ansættelsesplanen
  • Hvad det kan koste KMD
746
3:45 min
"Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag overfor KMD."

Sådan lyder det fra Niels Bertelsen, der er formand i it-fagforbundet Prosa.

Udmeldingen kommer på baggrund af Computerworlds afsløring af KMD's interne plan for nyansættelser i selskabet, der viser, at KMD-ledelsen siden begyndelsen af 2018 som hovedregel har forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark.

[b]Læs mere her: [url=https://www.computerworld.dk/art/247423/afs

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS