Efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan opfordrer Prosa sine medlemmer til at søge erstatning: "Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag mod KMD"

Fagforbundet Prosa vil hjælpe deres medlemmer med at rejse erstatningssager mod KMD, hvis de mistænker, at de har fået jobafslag på baggrund af deres alder. Det sker i kølvandet på offentliggørelsen af KMD's ansættelsesplan for 2018, der er i strid med forskelsbehandlingsloven.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad står der i KMD's hemmelige plan for nyansættelser
  • Prosas holdning til planen
  • Hvilken lovgivning overtræder ansættelsesplanen
  • Hvad det kan koste KMD
746
3:45 min
"Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag overfor KMD."

Sådan lyder det fra Niels Bertelsen, der er formand i it-fagforbundet Prosa.

Udmeldingen kommer på baggrund af Computerworlds afsløring af KMD's interne plan for nyansættelser i selskabet, der viser, at KMD-ledelsen siden begyndelsen af 2018 som hovedregel har forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark.

[b]Læs mere her: [url=https://www.computerworld.dk/art/247423/afs

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics