Efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan opfordrer Prosa sine medlemmer til at søge erstatning: "Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag mod KMD"

Fagforbundet Prosa vil hjælpe deres medlemmer med at rejse erstatningssager mod KMD, hvis de mistænker, at de har fået jobafslag på baggrund af deres alder. Det sker i kølvandet på offentliggørelsen af KMD's ansættelsesplan for 2018, der er i strid med forskelsbehandlingsloven.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad står der i KMD's hemmelige plan for nyansættelser
  • Prosas holdning til planen
  • Hvilken lovgivning overtræder ansættelsesplanen
  • Hvad det kan koste KMD
746
3:45 min
"Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag overfor KMD."

Sådan lyder det fra Niels Bertelsen, der er formand i it-fagforbundet Prosa.

Udmeldingen kommer på baggrund af Computerworlds afsløring af KMD's interne plan for nyansættelser i selskabet, der viser, at KMD-ledelsen siden begyndelsen af 2018 som hovedregel har forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark.

[b]Læs mere her: [url=https://www.computerworld.dk/art/247423/afs

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job