Danske e-Boks vinder stor kontrakt: Skal levere digital post-løsning til Irland

Danske e-Boks skal levere den kommende digitale post-løsning i Irland.

Artikel top billede

(Foto: Google Maps/Computerworld)

Danske e-Boks er for alvor på vej ud over de danske grænser. Selskabet meddeler, at det har vundet ordren som leverandør af den kommende digitale post-løsning i Irland.

Irland bliver det første land uden for Skandinavien, som e-Boks skal rulles ud i. I forvejen står selskabet bag løsningerne i Norge, Sverige og Danmark.

Selskabet har vundet den irske kontrakt foran fire andre leverandører, der som e-Boks har budt ind på opgaven.

Irland er langt bagefter Danmark, når det gælder udrulningen af digitale services og lignende fra det offentlige.

Det vil således kun være omkring 270.000 ud af landets omkring fem millioner indbyggere, der vil kunne anvende den kommende e-Boks-løsning.

Det er nemlig det antal irere, der for tiden har anskaffet sig en irsk NemID, som hedder eID, meddeler e-Boks.

“Fra e-Boks side ser vi meget frem til at hjælpe de irske myndigheder med at løse den vigtige digitaliseringsopgave. Potentialet i Irland er reelt lige så stort, som da e-Boks tog fat på digitaliseringen i Danmark for 18 år siden, også selvom der endnu ikke er planer om at gøre den digitale post obligatorisk,” lyder det fra e-Boks-direktør Ulrik Falkner Thagesen.

Det danske selskab meddeler, at den kommende løsning i Irland kommer til at bygge på en ny infrastruktur i form af en ‘videreudviklet udgave af den e-Boks, der er i drift i Danmark,’ som det hedder.

“ Irernes løsning bliver nemlig baseret på åbne, fælleseuropæiske standarder som eksempelvis eDelivery og eIDAS, der gør det nemmere for borgere, virksomheder og myndigheder at udveksle data på tværs af landegrænser,” meddeler e-Boks.

Selskabet meddeler, at det har været i kontakt med en række andre lande inden for det seneste år for at fortælle om de danske erfaringer.

De tæller Australien, Tyskland, Frankrig og Cypern, hedder det.

E-boks' kontrakt om at levere den danske version af digital post udløber til efteråret. Selskabet har haft ordren siden 2009, men den er nu i udbud, som er løbet ind i forskellige problemer.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe Digital Post-udbud udskudt i månedsvis: Tilbud fra e-Boks og Netcompany afvises på grund af omfattende fejl

Læs også:

Digitaliseringsstyrelsen nødt til at forlænge eBoks-kontrakt efter annullering af kæmpeudbud: Forsinkelse kommer til at koste 43 millioner kroner

e-Boks taber 30 procent på bundlinjen men øger omsætningen

Kæmpe Netcompany-kontrakt blev annulleret efter klage fra eBoks

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S