”Vidste du at Starbucks betaler en medarbejder for at møde 30 minutter før alle andre, så vedkommende kan tænde kaffemaskinerne?”

Interview: Global IoT-chef Elvira Wallis tror på succes med at kombinere bløde oplevelsesdata med hårde IoT-data: ”Det er et uopdyrket område. Jeg kender ikke en eneste leverandør der kan gøre noget lignede pt." siger hun og supplerer med eksempler.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i en række eksempler på hvor IoT-data kan kombineres med oplevelsesdata
  • Hvordan IoT-teknologi kan anvendes til mere end bare brugsdata
970
5 min
Sapphire Now, Orlando: På trods af gode eksempler, massevis af hype og en efterhånden moden teknologi har Internet of Things aldrig helt nået de højder, som vi er blevet lovet.

Ifølge Elvira Wallis, IoT-ekspert og global chef for SAP's IoT-indsats, skyldes det, at vi i for høj grad har tænkt IoT-teknologien ind i klassiske scenarier på fabrikker, veje og lignende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics