”Vidste du at Starbucks betaler en medarbejder for at møde 30 minutter før alle andre, så vedkommende kan tænde kaffemaskinerne?”

Interview: Global IoT-chef Elvira Wallis tror på succes med at kombinere bløde oplevelsesdata med hårde IoT-data: ”Det er et uopdyrket område. Jeg kender ikke en eneste leverandør der kan gøre noget lignede pt." siger hun og supplerer med eksempler.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i en række eksempler på hvor IoT-data kan kombineres med oplevelsesdata
  • Hvordan IoT-teknologi kan anvendes til mere end bare brugsdata
970
5 min
Sapphire Now, Orlando: På trods af gode eksempler, massevis af hype og en efterhånden moden teknologi har Internet of Things aldrig helt nået de højder, som vi er blevet lovet.

Ifølge Elvira Wallis, IoT-ekspert og global chef for SAP's IoT-indsats, skyldes det, at vi i for høj grad har tænkt IoT-teknologien ind i klassiske scenarier på fabrikker, veje og lignende.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S