Morgen-briefing: Strejke truer Amazon / Peter Mægbæks nye bredbåndsfirma åbner for kunder i dag / Danskerne vil gerne være anonyme på nettet.

Strejke truer Amazon. Peter Mægbæks nye bredbåndsfirma åbner for kunder i dag. Danskerne vil gerne være anonyme på nettet. Power har åbnet ny butik i Køge. Milestone Systems åbner kontor i Bulgarien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen på morgenkvisten til Computerworlds morgen-briefing på denne mandag ved morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Strejke truer Amazon

Amazon er gået i gang med at holde møder med medarbejdere i den polske filial om lønforhold, arbejdsforhold og lignende. Det sker, efter polske fagforbund har truet med strejke, hvis ikke lønnen bliver hævet markant, skriver Reuters.

Amazon-medarbejdere i både Spanien og Tyskland har fornylig strejket med krav om højere løn og bedre arbejdsforhold i det hele taget.

Amazon meddeler, at den polske afdeling kører som altid, mens selskabet ‘fokuserer på direkte dialog med vores medarbejdere, hvilket er den mest effektive måde til hurtigt at få afklaret deres behov,” hedder det.

De polske medarbejdere forlanger via deres fagforbund omtrent en fordobling af lønnen. De får i dag omkring 35 kroner i timen.

Peter Mægbæks nye bredbåndsfirma åbner for kunder i dag

I dag lancerer Fullrate- og Plentistifter Peter Mægbæk efter nogle måneders forberedelser for kunder i sit nyt bredbåndsselskab Fastspeed.

Selskabet får kun et enkelt produkt på hylderne, som til gengæld bliver billigt, lover det. Faktisk er der ifølge Peter Mægbæk og co tale om en decideret 'prisbombe.'

Det kan du læse mere om her: Peter Mægbæks bredbåndsfirma Fastspeed åbner for kunder i dag - får kun et produkt: 'Smider prisbombe'.

Power har åbnet ny butik i Køge

Elektronikkæden Power åbnede fredag morgen i sidste uge ny butik i Køge.

Herfra meldes der om en kø på 1.100 mennesker og et rend på mere end 4.000 kunder i løbet af de første timer efter, at dørene var blevet slået op.

“Den her åbningsfest overgår vores vildeste forventninger. Vi håbede på omkring 1.000 i kø fra morgenstunden. Det mål nåede vi – og mere til. Kigger vi på besøgstallet her klokken 12.00, så har vi allerede nået vores mål for hele dagen, nemlig 4.000 kunder. Det er virkeligt overvældende,” lyder det fra direktør Jesper Boysen i en udsendt meddelelse.

Danskerne vil gerne være anonyme på nettet

Omkring hver anden dansker har et ønske om næsten altid at kunne være anonym på internettet, viser en rundspørge, som ingeniørforeningen IDA har udarbejdet blandt et par tusind danskere.

82 procent kunne godt tænke sig at være anonyme en gang imellem.

“To ud af tre angiver, at de gerne ville bruge værktøjer til at skjule deres identitet og lokalitet, hvis de var lette at bruge,” lyder det fra IDA.

“Der er flere alternativer, som sikrer en større grad af privacy, og jeg synes derfor, at vi som samfund skal gøre mere for at sprede viden om, hvordan man kan være anonym på nettet. Særligt børn og unge kunne med fordel undervises i net-anonymitet i skoleklasserne,” meddeler foreningens sikkerheds-mand, Jørn Guldberg.

Milestone Systems åbner kontor i Bulgarien

Den danske videplatforms-virksomhed Milestone Systems har åbnet en ny afdeling i Bulgariens hovedstad Sofia med 150 medarbejdere.

De kommer fremover til at stå for en væsentlig del af selskabets udvikling.

Milestone Systems har i løbet af det seneste halve års tid åbnet afdelinger i Australien, Mexico, USA, Holland, Sverige og Storbritannien.

I en udsendt meddelelse melder CFO Lars Larsen, at selskabet er godt på vej mod målet om at øge udviklings-kapaciteten med 45 procent ved udgangen af 2019.

Dagen i dag iøvrigt

I dag er i øvrigt en form for mærkedag for musikinteresserede danskere.

Det er nemlig i dag præcis 19 år siden, at Brødrene Olsen vandt deres spektakulære sejr i det internationale Melodi Grandprix i Stockholm med sangen ‘Smuk som et stjerneskud/Fly on the wings of love.’

Desuden er det i dag Stevie Wonders fødselsdag (han bliver 69 år). Også den flerfoldige melodi grand prix-vinder Johnny Logan har fødselsdag i dag (han bliver 65 år).

Den amerikanske sanger Ritchie Valens (ham med ‘La Bamba’) kunne også have haft fødselsdag i dag. Han omkom i 1959 i det berømte flystyrt, hvor også Buddy Holly og J. P. Richardson mistede livet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S