Netcompany overtager hollandsk it-komet med 100 medarbejdere

Netcompany køber sig ind i det hollandske marked med opkøbet af it-virksomheden QDelft.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

It-serviceselskabet Netcompany indgår en købsaftale med den fremstormende hollandske it-virksomhed QDelft. Det oplyser selskaberne i en pressemeddelse.

Den hollandske it-udviklings og konsulentvirksomhed er i 2019 blevet kåret som en af Hollands 250 hurtigst voksende virksomheder. Selskabet tæller både statslige, kommunale og private kunder.

Se også: Kæmpe Netcompany-kontrakt blev annulleret efter klage fra eBoks

Med handlen håber Netcompany at blive et skridt tættere på at blive ledende indenfor it-services i Nordeuropa.

Med handlen satser it-koncernen på at øge salget af sine services samt få øget vidensdeling og synergier på tværs af selskabets aktiviteter i Danmark, Norge, Storbritannien og Holland.

”Jeg er meget glad for, at vi med QDelft har fundet nøglen til det attraktive hollandske IT-marked. De har et imponerende og super kompetent team, der som Netcompany har vist både vilje og evne til at vinde og fremfor alt levere kvalitet," siger André Rogaczewski, administrerende direktør og medstifter hos Netcompany.

"Den kultur er et afgørende parameter for os. Nu står vi endnu stærkere positioneret til at fortsætte væksten på det nordeuropæiske marked helt i tråd med vores ambitiøse vækststrategi ” siger han.

QDelft tæller i alt 100 medarbejdere, som vil slutte sig til Netcompanys nuværende stab på over 2.000 ansatte.

Tidligere på året oplyste Netcompany, at selskabet måtte afblæse et opkøb i de markeder, hvor selskabet havde planer om at ekspandere: Holland, Finland eller Sverige.

Se også: Efter Netcompanys skattegevinst: Politisk flertal efterlyser strammere regler

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S