Netcompany overtager hollandsk it-komet med 100 medarbejdere

Netcompany køber sig ind i det hollandske marked med opkøbet af it-virksomheden QDelft.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

It-serviceselskabet Netcompany indgår en købsaftale med den fremstormende hollandske it-virksomhed QDelft. Det oplyser selskaberne i en pressemeddelse.

Den hollandske it-udviklings og konsulentvirksomhed er i 2019 blevet kåret som en af Hollands 250 hurtigst voksende virksomheder. Selskabet tæller både statslige, kommunale og private kunder.

Se også: Kæmpe Netcompany-kontrakt blev annulleret efter klage fra eBoks

Med handlen håber Netcompany at blive et skridt tættere på at blive ledende indenfor it-services i Nordeuropa.

Med handlen satser it-koncernen på at øge salget af sine services samt få øget vidensdeling og synergier på tværs af selskabets aktiviteter i Danmark, Norge, Storbritannien og Holland.

”Jeg er meget glad for, at vi med QDelft har fundet nøglen til det attraktive hollandske IT-marked. De har et imponerende og super kompetent team, der som Netcompany har vist både vilje og evne til at vinde og fremfor alt levere kvalitet," siger André Rogaczewski, administrerende direktør og medstifter hos Netcompany.

"Den kultur er et afgørende parameter for os. Nu står vi endnu stærkere positioneret til at fortsætte væksten på det nordeuropæiske marked helt i tråd med vores ambitiøse vækststrategi ” siger han.

QDelft tæller i alt 100 medarbejdere, som vil slutte sig til Netcompanys nuværende stab på over 2.000 ansatte.

Tidligere på året oplyste Netcompany, at selskabet måtte afblæse et opkøb i de markeder, hvor selskabet havde planer om at ekspandere: Holland, Finland eller Sverige.

Se også: Efter Netcompanys skattegevinst: Politisk flertal efterlyser strammere regler

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos