Ny kryptovaluta vil kunne forhindre moms-svindel for milliarder i EU

En helt ny kryptovaluta er det eneste, der forhindre momssvindel for milliarder af kroner, mener professor. Han foreslår, at EU og den danske regering indfører denne nye valuta.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En helt ny kryptovaluta med fokus på momsbetaling er det eneste, der for alvor kan blokere for momssvindel for milliarder af kroner i modsætning til øget kontrol af virksomhederne og etablering af såkaldte ‘superenheder’ i EU.

Det mener den amerikanske moms-ekspert, professor Richard Ainsworth, skriver Finans.

Han foreslår nu, at EU og den danske regering indfører en særlig kryptovaluta for momsbetaling på alle transaktioner af varer.

Ifølge ham er problemet ikke mindst, at det indre marked i EU i dag består af en række forskellige momssystemer, som svindlerne kan spille ud mod hinanden.

“Derfor skal du skabe et lukket system, hvor det ikke længere er attraktivt at snyde. Det kan du kun gøre med en kryptovaluta, der fungerer som den egentlige momsbetaling de enkelte EU-lande imellem. Samtidig skal du skabe et system med digitale fakturaer, der gør, at skattemyndighederne kan følge varerne på kryds og tværs af grænserne. Så kommer du momssvindlen til livs,” siger Richard Ainsworth til avisen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S