Bitcoin-værdi stiger hastigt: Prisen er mere end fordoblet

Efter en langvarig nedtur synes den ledende kryptovaluta igen at få vind i sejlene.

Artikel top billede

Den ledende kryptovaluta på markedet, bitcoinen, kunne søndag 12. maj for første gang i over ni måneder passere de 50.000 kroner – den højeste værdi for kryptovalutaen i over ni måneder.

Det sker efter en lang nedtur for valutaen. Med værdistigningen er bitcoinen steget med over 137 procent siden seneste års nulpunkt i december 2018, hvor en bitcoin kunne erhverves for godt 21.000 kroner.

Til trods for den voldsomme stigning, er bitcoin stadig langt fra sin højeste værdig fra før krakket i december 2017. Dengang løb en enkel bitcoin op i knap 130.000 danske kroner før bitcoin-boblen sprang.

Bitcoinens store værditab betød i løbet af 2018, at det ikke længere kunne svare sig at udvinde kryptovalutaen. Med de seneste prisstigning vurderer mediet cryptonewsreview, at det igen kan svare sig at udvinde bitcoins, forudsat at man har adgang til dedikeret hardware og billig strøm.

Se også: Bitcoin-kursen stiger igen: Højeste værdi i seks måneder

Gevinst med andre kryptovalutaer

Bitcoinens prisstigninger afspejler sig også i andre kryptovalutaer prissætning.

Andre populære kryptvalutaer som ethereum og litecoin oplever værdistigninger på henholdsvis 138 og svimlende 303 procent i forhold til lavpunktet fra december 2018. Ingen af dem er dog i nærheden af at have indhentet værdien fra deres højdepunkt i december 2017.

Se også: Kendt it-mand har afsløret den mystiske bitcoin-stifter Satoshi Nakamoto: Han er i live og bor i USA

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job