Bitcoin-værdi stiger hastigt: Prisen er mere end fordoblet

Efter en langvarig nedtur synes den ledende kryptovaluta igen at få vind i sejlene.

Artikel top billede

Den ledende kryptovaluta på markedet, bitcoinen, kunne søndag 12. maj for første gang i over ni måneder passere de 50.000 kroner – den højeste værdi for kryptovalutaen i over ni måneder.

Det sker efter en lang nedtur for valutaen. Med værdistigningen er bitcoinen steget med over 137 procent siden seneste års nulpunkt i december 2018, hvor en bitcoin kunne erhverves for godt 21.000 kroner.

Til trods for den voldsomme stigning, er bitcoin stadig langt fra sin højeste værdig fra før krakket i december 2017. Dengang løb en enkel bitcoin op i knap 130.000 danske kroner før bitcoin-boblen sprang.

Bitcoinens store værditab betød i løbet af 2018, at det ikke længere kunne svare sig at udvinde kryptovalutaen. Med de seneste prisstigning vurderer mediet cryptonewsreview, at det igen kan svare sig at udvinde bitcoins, forudsat at man har adgang til dedikeret hardware og billig strøm.

Se også: Bitcoin-kursen stiger igen: Højeste værdi i seks måneder

Gevinst med andre kryptovalutaer

Bitcoinens prisstigninger afspejler sig også i andre kryptovalutaer prissætning.

Andre populære kryptvalutaer som ethereum og litecoin oplever værdistigninger på henholdsvis 138 og svimlende 303 procent i forhold til lavpunktet fra december 2018. Ingen af dem er dog i nærheden af at have indhentet værdien fra deres højdepunkt i december 2017.

Se også: Kendt it-mand har afsløret den mystiske bitcoin-stifter Satoshi Nakamoto: Han er i live og bor i USA

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S