IBM bekræfter dansk storopkøb

IBM har bekræftet sit køb af Mærsk Data og DM Data, men oplyser ikke købsprisen. Opkøbene skaber en dansk it-mastodont og skal styrke IBM's muligheder for at betjene store kunder på globalt plan.

IBM har underskrevet en aftale med A.P. Møller-Mærsk om at købe Mærsk Data og vil samtidig købe DM Data, der ejes af Mærsk Data, Danske Bank og WM-data i fællesskab.

Det bekræfter IBM i en pressemeddelelse, hvor selskabet ikke oplyser nogen købspris.

A.P. Møller-Mærsk skriver i en meddelelse til Københavns Fondsbørs, at selskabet sælger Mærsk Data, fordi datterselskabet stod over for betydelige nyinvesteringer og opkøb, hvis det også fremover skulle være i stand til at betjene det danske rederiselskab.

Konkurrencemyndighederne skal nu godkende handlen, før den er realitet, men det forventes at ske i løbet af tre til fem måneder.

Heller ikke A.P. Møller-Mærsk ønsker at oplyse salgsprisen, men selskabet forventer at få 2,5 milliarder kroner ud af salget i det regnskabsår, hvor handlen gennemføres.

- Både A.P. Møller-Mærsk Gruppen samt kunder hos Mærsk Data og DM Data vil få gavn af ydelserne fra en af verdens førende IT- og konsulentvirksomheder. Ligeledes er vi overbevist om, at medarbejderne vil nyde godt af de store udviklingsmuligheder i IBM, udtaler Jess Søderberg, skibsreder i børsnoterede A.P. Møller-Mærsk.

DM Data blev etableret for syv år siden ved at sammenlægge it-driften hos Mærsk Data og Danske Bank.

Datterselskabet Mærsk Data Defence er ikke en del af aftalen og bliver derfor i A.P. Møller-Mærsk.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S