IBM bekræfter dansk storopkøb

IBM har bekræftet sit køb af Mærsk Data og DM Data, men oplyser ikke købsprisen. Opkøbene skaber en dansk it-mastodont og skal styrke IBM's muligheder for at betjene store kunder på globalt plan.

IBM har underskrevet en aftale med A.P. Møller-Mærsk om at købe Mærsk Data og vil samtidig købe DM Data, der ejes af Mærsk Data, Danske Bank og WM-data i fællesskab.

Det bekræfter IBM i en pressemeddelelse, hvor selskabet ikke oplyser nogen købspris.

A.P. Møller-Mærsk skriver i en meddelelse til Københavns Fondsbørs, at selskabet sælger Mærsk Data, fordi datterselskabet stod over for betydelige nyinvesteringer og opkøb, hvis det også fremover skulle være i stand til at betjene det danske rederiselskab.

Konkurrencemyndighederne skal nu godkende handlen, før den er realitet, men det forventes at ske i løbet af tre til fem måneder.

Heller ikke A.P. Møller-Mærsk ønsker at oplyse salgsprisen, men selskabet forventer at få 2,5 milliarder kroner ud af salget i det regnskabsår, hvor handlen gennemføres.

- Både A.P. Møller-Mærsk Gruppen samt kunder hos Mærsk Data og DM Data vil få gavn af ydelserne fra en af verdens førende IT- og konsulentvirksomheder. Ligeledes er vi overbevist om, at medarbejderne vil nyde godt af de store udviklingsmuligheder i IBM, udtaler Jess Søderberg, skibsreder i børsnoterede A.P. Møller-Mærsk.

DM Data blev etableret for syv år siden ved at sammenlægge it-driften hos Mærsk Data og Danske Bank.

Datterselskabet Mærsk Data Defence er ikke en del af aftalen og bliver derfor i A.P. Møller-Mærsk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job