IBM bekræfter dansk storopkøb

IBM har bekræftet sit køb af Mærsk Data og DM Data, men oplyser ikke købsprisen. Opkøbene skaber en dansk it-mastodont og skal styrke IBM's muligheder for at betjene store kunder på globalt plan.

IBM har underskrevet en aftale med A.P. Møller-Mærsk om at købe Mærsk Data og vil samtidig købe DM Data, der ejes af Mærsk Data, Danske Bank og WM-data i fællesskab.

Det bekræfter IBM i en pressemeddelelse, hvor selskabet ikke oplyser nogen købspris.

A.P. Møller-Mærsk skriver i en meddelelse til Københavns Fondsbørs, at selskabet sælger Mærsk Data, fordi datterselskabet stod over for betydelige nyinvesteringer og opkøb, hvis det også fremover skulle være i stand til at betjene det danske rederiselskab.

Konkurrencemyndighederne skal nu godkende handlen, før den er realitet, men det forventes at ske i løbet af tre til fem måneder.

Heller ikke A.P. Møller-Mærsk ønsker at oplyse salgsprisen, men selskabet forventer at få 2,5 milliarder kroner ud af salget i det regnskabsår, hvor handlen gennemføres.

- Både A.P. Møller-Mærsk Gruppen samt kunder hos Mærsk Data og DM Data vil få gavn af ydelserne fra en af verdens førende IT- og konsulentvirksomheder. Ligeledes er vi overbevist om, at medarbejderne vil nyde godt af de store udviklingsmuligheder i IBM, udtaler Jess Søderberg, skibsreder i børsnoterede A.P. Møller-Mærsk.

DM Data blev etableret for syv år siden ved at sammenlægge it-driften hos Mærsk Data og Danske Bank.

Datterselskabet Mærsk Data Defence er ikke en del af aftalen og bliver derfor i A.P. Møller-Mærsk.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S