Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Københavns Universitet har brugt 18 millioner kroner på kuldsejlet it-system

Københavns Universitet nåede at investere 18 millioner kroner og 30.000 mandetimer i HR-systemet Epos, inden det blev skrottet i sommer.

Københavns Universitet har brugt 18 millioner kroner og mere end 30.000 mandetimer på det kuldsejlede it-system Epos, skriver Version2.

Epos, der er et system til personaleadministration, blev lagt i graven i sommer, efter at udviklingsprojektet havde været undervejs i fem år.

Begrundelsen var dengang forsinkelser og utilfreds, hvilket fik universitetet til at ophæve kontrakten med leverandøren Azets.

Epos skulle ellers have afløst det gamle ScanPas-system, som universitetet med ophævelsen af kontrakten vendte tilbage til.

Det kan du læse mere om her: Københavns Universitet dropper nyt it-system efter fem års udvikling: Fortsætter med 20 år gammelt system.

Version2 skriver, at aktindsigt viser, at Københavns Universitet inden det kom så vidt nåede at spendere 18 millioner kroner og anvende seks forskellige konsulenthuse og 30.000 mandetimer på projektet.

Undervejs blev budgettet hævet fra 12 millioner kroner til 18 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere