Huawei bedyrer sin uskyld: Vi er ikke kontrolleret af den kinesiske regering

Der er ingen grund til at frygte, at Huawei udleverer brugerdata til den kinesiske regering, hævder en af selskabets europæiske topchefer.

Artikel top billede

Den kinesiske telegigant Huawei oplyser nu, at den ikke er forpligtiget til at udlevere data til den kinesiske regering, og hvis den modtager sådan en forespørgsel vil den blive afvist prompte.

Det bedyrer Tim Watkins, chef for Huaweis forretning i Vesteuropa, i et interview med den britiske statsradiofoni, BBC.

”Vi er ikke forpligtiget til at samarbejde med regeringen på den måde, som amerikanerne har indikeret,” siger han ifølge Reuters i et radio-interview med BBC.

Dermed henviser han til de beskyldninger, som er blevet fremsat af den amerikanske regering, der i meget klare vendinger har anmodet sine allierede om ikke at basere sine 5G-netværk på teknologi fra Huawei.

Eksempelvis har den amerikanske regering oplyst, at den i fremtiden muligvis vil undlade af dele efterretningsoplysninger med allierede, der baserer deres 5G-net på teknologi fra Huawei.

Læs også: USA truer igen med at tilbageholde efterretninger for lande, der vælger Huawei til 5G-netværk

Huawei: Intet mandat i loven
En tilbagevendende anklage er, at flere kinesiske love kræver at kinesiske personer og organisationer skal samarbejde med regeringen i efterretningsanliggender, hvis de modtager en forespørgsel om det.

Huawei har længe fastholdt, at selskabet ikke er omfattet af denne type lovgivning, hvilket også bliver understreget af Tim Watkins i interviewet med BBC.

”Der er intet mandat i loven, der betyder, at vi er skal udlevere brugerdata eller efterretninger, som vi ikke ønsker at udlevere eller, som vi anser for at være følsomt,” siger han.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job