Huawei bedyrer sin uskyld: Vi er ikke kontrolleret af den kinesiske regering

Der er ingen grund til at frygte, at Huawei udleverer brugerdata til den kinesiske regering, hævder en af selskabets europæiske topchefer.

Artikel top billede

Den kinesiske telegigant Huawei oplyser nu, at den ikke er forpligtiget til at udlevere data til den kinesiske regering, og hvis den modtager sådan en forespørgsel vil den blive afvist prompte.

Det bedyrer Tim Watkins, chef for Huaweis forretning i Vesteuropa, i et interview med den britiske statsradiofoni, BBC.

”Vi er ikke forpligtiget til at samarbejde med regeringen på den måde, som amerikanerne har indikeret,” siger han ifølge Reuters i et radio-interview med BBC.

Dermed henviser han til de beskyldninger, som er blevet fremsat af den amerikanske regering, der i meget klare vendinger har anmodet sine allierede om ikke at basere sine 5G-netværk på teknologi fra Huawei.

Eksempelvis har den amerikanske regering oplyst, at den i fremtiden muligvis vil undlade af dele efterretningsoplysninger med allierede, der baserer deres 5G-net på teknologi fra Huawei.

Læs også: USA truer igen med at tilbageholde efterretninger for lande, der vælger Huawei til 5G-netværk

Huawei: Intet mandat i loven
En tilbagevendende anklage er, at flere kinesiske love kræver at kinesiske personer og organisationer skal samarbejde med regeringen i efterretningsanliggender, hvis de modtager en forespørgsel om det.

Huawei har længe fastholdt, at selskabet ikke er omfattet af denne type lovgivning, hvilket også bliver understreget af Tim Watkins i interviewet med BBC.

”Der er intet mandat i loven, der betyder, at vi er skal udlevere brugerdata eller efterretninger, som vi ikke ønsker at udlevere eller, som vi anser for at være følsomt,” siger han.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job