Trump vil udstede totalt forbud mod amerikanske virksomheders brug af Huawei-teknologi

USA’s præsident, Donald Trump, forventes at underskrive forbud mod amerikanske selskabers anvendelse af teknologi fra blandt andet Huawei i denne uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA’s præsident, Donald Trump, er på trapperne med et totalt forbud mod amerikanske virksomheders anvendelse af tele-udstyr, der er produceret af virksomheder, der udgør en national risiko.

Forbuddet ventes underskrevet i løbet af de kommende dage, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Der nævnes officielt ingen navne, men det regnes for givet, at forbuddet er møntet mod kinesiske Huawei, som i flere år har været indblandet i en heftig debat i USA.

Det kinesiske selskab regnes i USA for at være farligt, og det har stort set ingen forretning tilbage i landet.

Du kan læse mere om sagen her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Ifølge Reuters har forbuddet været undervejs i mere end et år. Sagen er flere gange blevet udskudt. Og det kan meget vel ske igen, siger anonyme kilder til nyhedsbureauet.

Den såkaldte executive order - altså præsidentielle befaling - vil i givet fald lægge sig på af den amerikanske lov, der giver den amerikanske præsident ret til at regulere handel, hvis han vurderer, at den nationale sikkerhed er udfordret.

Læs også:

USA truer igen med at tilbageholde efterretninger for lande, der vælger Huawei til 5G-netværk

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil