Aktie-kurser styrtdykker i kølvandet på Huawei-forbud: Markedet er bekymret

De store chip-producenterns aktiekurser rasler ned i kølvandet på amerikansk forbud mod Huawei.

Artikel top billede

Bekymringen har for alvor ramt det globale chip-marked i kølvandet på præsident Donald Trumps forbud mod Huawei i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Aktiekurserne drøner nedad.

For markedet er bekymret over udsigten til, at chip-leverandørerne vil begynde at annullere kommende leverancer til Huawei, der er verdens næststørste smartphone-producent og dermed en af de største chip-kunder i verden.

Den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review skriver således, at tyske Infineon omgående har annulleret forsendelser til Huawei på grund af frygten for selv at blive ramt af amerikanske sanktioner.

Google har desuden sat Huawei på sin sorte liste, hvilket du kan læse mere om her:

Det samme gælder Lumentum, der leverer teknologier til ansigts-genkendelse.

Nikkei Asian Review skriver, at franske STMicroelectronics for tiden overvejer at droppe Huawei som aftager af selskabets produkter.

Konsekvenserne har været tydelige.

Ifølge Reuters er aktierne styrtdykket: De amerikanske Qualcomm, Xilinx, Micron, Broadcom, Skyworkds og AMD er faldet med op til fem procent, mens Infineon er faldet 4,5 procent og AMS hele 11,5 procent.

“I de komende måneder kan det i brede træk forventes, at Huawei-delen af deres forretning vil blive en del svagere, medmindre den amerikanske regering ændrer holdning,” meddeler analytiker i analysehuset Liberum, Janardan Menon, til Reuters.

Læs også:

Er Huawei truet på livet? Det kommer Google-forbud og amerikansk beslutning til at betyde

USA giver Huawei 90 dage inden hammeren falder

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,