Aktie-kurser styrtdykker i kølvandet på Huawei-forbud: Markedet er bekymret

De store chip-producenterns aktiekurser rasler ned i kølvandet på amerikansk forbud mod Huawei.

Artikel top billede

Bekymringen har for alvor ramt det globale chip-marked i kølvandet på præsident Donald Trumps forbud mod Huawei i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Aktiekurserne drøner nedad.

For markedet er bekymret over udsigten til, at chip-leverandørerne vil begynde at annullere kommende leverancer til Huawei, der er verdens næststørste smartphone-producent og dermed en af de største chip-kunder i verden.

Den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review skriver således, at tyske Infineon omgående har annulleret forsendelser til Huawei på grund af frygten for selv at blive ramt af amerikanske sanktioner.

Google har desuden sat Huawei på sin sorte liste, hvilket du kan læse mere om her:

Det samme gælder Lumentum, der leverer teknologier til ansigts-genkendelse.

Nikkei Asian Review skriver, at franske STMicroelectronics for tiden overvejer at droppe Huawei som aftager af selskabets produkter.

Konsekvenserne har været tydelige.

Ifølge Reuters er aktierne styrtdykket: De amerikanske Qualcomm, Xilinx, Micron, Broadcom, Skyworkds og AMD er faldet med op til fem procent, mens Infineon er faldet 4,5 procent og AMS hele 11,5 procent.

“I de komende måneder kan det i brede træk forventes, at Huawei-delen af deres forretning vil blive en del svagere, medmindre den amerikanske regering ændrer holdning,” meddeler analytiker i analysehuset Liberum, Janardan Menon, til Reuters.

Læs også:

Er Huawei truet på livet? Det kommer Google-forbud og amerikansk beslutning til at betyde

USA giver Huawei 90 dage inden hammeren falder

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job