Aktie-kurser styrtdykker i kølvandet på Huawei-forbud: Markedet er bekymret

De store chip-producenterns aktiekurser rasler ned i kølvandet på amerikansk forbud mod Huawei.

Artikel top billede

Bekymringen har for alvor ramt det globale chip-marked i kølvandet på præsident Donald Trumps forbud mod Huawei i sidste uge.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Aktiekurserne drøner nedad.

For markedet er bekymret over udsigten til, at chip-leverandørerne vil begynde at annullere kommende leverancer til Huawei, der er verdens næststørste smartphone-producent og dermed en af de største chip-kunder i verden.

Den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review skriver således, at tyske Infineon omgående har annulleret forsendelser til Huawei på grund af frygten for selv at blive ramt af amerikanske sanktioner.

Google har desuden sat Huawei på sin sorte liste, hvilket du kan læse mere om her:

Det samme gælder Lumentum, der leverer teknologier til ansigts-genkendelse.

Nikkei Asian Review skriver, at franske STMicroelectronics for tiden overvejer at droppe Huawei som aftager af selskabets produkter.

Konsekvenserne har været tydelige.

Ifølge Reuters er aktierne styrtdykket: De amerikanske Qualcomm, Xilinx, Micron, Broadcom, Skyworkds og AMD er faldet med op til fem procent, mens Infineon er faldet 4,5 procent og AMS hele 11,5 procent.

“I de komende måneder kan det i brede træk forventes, at Huawei-delen af deres forretning vil blive en del svagere, medmindre den amerikanske regering ændrer holdning,” meddeler analytiker i analysehuset Liberum, Janardan Menon, til Reuters.

Læs også:

Er Huawei truet på livet? Det kommer Google-forbud og amerikansk beslutning til at betyde

USA giver Huawei 90 dage inden hammeren falder

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS