Apple åbner for gratis reparationer af trælse tastaturer efter mange klager - ændrer nu design

Apple ændrer på udformningen af de omstridte butterfly-tastaturer og forbedrer reparations-tiden efter mange klager fra brugerne.

Artikel top billede

Der har i årevis været udpræget utilfreds blandt MacBook-brugere over de tastaturer, som Apple fra 2015 har anvendt til MacBook-computerne.

Nu vil Apple en gang for alle problemet til livs: Selskabet ændrer i forbindelse med lanceringen af den nye MacBook Pro den omstridte funktion.

Og samtidig tilbyder selskabet nu kvit og frit at reparere de ældre MacBook-computere, der er ramt af problemet.

De bliver nu alle en del af Apples Keyboard Service Program, som du kan læse mere om hos Apple her.

Disse modeller er ramt

Det drejer sig om MacBook-computere fra 2015 og frem samt MacBook Pro-computere fra 2016 og frem i følgende modeller:

- 12-tommer Retina MacBook (2015 til 2017).

- MacBook Air (2018).

- 13-tommer MacBook Pro (2016 til 2019).

- 15-tommer MacBook Pro MacBook Pro (2016 til 2019).

Disse computere kan have problemer med den såkaldte butterfly switch, som anvendes af Apple til at få en tast til at springe tilbage på plads, når den har været nedtrykket.

Ifølge mange klager fra MacBook-brugerne er switchen meget modtagelig for støv og fnuller, som kan trænge ind og ødelægge funktionen.

Det kan føre til dobbelttryk, døde taster og andre irriterende fejl i tastaturert.

Apple blev for nogle år siden sagsøgt i et massesøgsmål af utilfredse MacBook-brugere.

Her hed det blandt andet, at tasterne på grund af butterfly switchens udforming ‘dårligt nok flytter sig, når de bliver trykket ned. Som deres navn antyder, er de ekstremt sårbare og bliver holdt på plads af fire bittesmå tråde af skrøbelig plastic,’

Sagsøgerne pegede her også på, at det ikke kan lade sig gøre at fjerne en enkelt tast uden at risikere, at hele tastaturet bliver ødelagt.

Det kan du læse mere om her: Apple sagsøges i stor stil af utilfredse MacBook-brugere.

Apple meddeler, at de nye MacBook-computeres tastatur er bygget i nyt design og med nye materialer, som ifølge selskabet vil reducere antallet af fejl- og dobbeltryk markant.

Det er dog i den forbindelse værd at bemærke, at også de nye MacBook-computere er underlagt Apples udvidede tastatur-reperations-garanti.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura