Aarhusianske Mjølner køber københavnsk it-konsulenthus

Aarhus-baserede Mjølner Informatics har købt det københavnske it-konsulenthus Springfeed. Opkøbet er et resultat af en stigende efterspørgsel fra kunder i hovedstaden og for at øge det strategiske fokus på offentligt kunder, som tidligere har været fravalgt, lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

(Foto: LAU FOTOGRAFI)

Det aarhusianske software-selskab Mjølner Informatics har været på opkøb i Hovedstaden.

Mjølner overtager it-konsulenthuset Springfeed, der har hovedkontor i København og en udviklingsafdeling i Rumænien.

Opkøbet kommer på baggrund af en stigende efterspørgsel på Mjølners løsninger i Hovedstadsområdet, fremgår det af en pressemeddelelse.

Efterspørgslen i København kommer fra eksisterende kunder, men også offentlige kunder, der er blevet en fast del af selskabets strategi, selvom Mjølner i en længere årrække har holdt sig fra det offentlige marked.
Det kan du læse mere om her:Mjølner satser igen på offentlige opgaver efter 10 års fravalg: En bestemt faktor har gjort det offentlige marked attraktivt igen

”Springfeed er en kreativ, kompetent og dynamisk virksomhed med en holdånd, der passer rigtig godt til Mjølner. Samtidig har virksomheden gode kunder, primært baseret på Sjælland, "skriver Brian Gottorp Jeppesen, direktør i Mjølner Informatics, der fortsætter:

"Det er et geografisk område, som vi har planer om at blive meget større i, og samtidig er det jo ikke nogen hemmelighed, at vi går benhårdt efter det offentlige marked. I det ’game’ ser jeg det som en klar fordel at have en stærk tilstedeværelse i hovedstaden,”

Prisen for opkøbet oplyses ikke i pressemeddelelsen. Handlens "økonomiske fohold" holdes mellem partnerne, lyder det.

It-konsulenthuset Springfeed er grundlagt af Jens Vesti. Selskabet udvikler løsninger for private og offentlige virksomheder og rådgiver om digital transformation og brugercentreret design på web og mobile platforme.

”Springfeed er stærke i design og agil udvikling på både web og mobile platforme. Samtidig er de rigtig gode til at være tæt på sin kunder. Kombinationen af disse styrker og Mjølners kompetencer inden for blandt andet data science, IoT og digital transformation giver et rigtig stærkt hold i København,” skriver Brian Gottorp Jeppesen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo