Aarhusianske Mjølner køber københavnsk it-konsulenthus

Aarhus-baserede Mjølner Informatics har købt det københavnske it-konsulenthus Springfeed. Opkøbet er et resultat af en stigende efterspørgsel fra kunder i hovedstaden og for at øge det strategiske fokus på offentligt kunder, som tidligere har været fravalgt, lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

(Foto: LAU FOTOGRAFI)

Det aarhusianske software-selskab Mjølner Informatics har været på opkøb i Hovedstaden.

Mjølner overtager it-konsulenthuset Springfeed, der har hovedkontor i København og en udviklingsafdeling i Rumænien.

Opkøbet kommer på baggrund af en stigende efterspørgsel på Mjølners løsninger i Hovedstadsområdet, fremgår det af en pressemeddelelse.

Efterspørgslen i København kommer fra eksisterende kunder, men også offentlige kunder, der er blevet en fast del af selskabets strategi, selvom Mjølner i en længere årrække har holdt sig fra det offentlige marked.
Det kan du læse mere om her:Mjølner satser igen på offentlige opgaver efter 10 års fravalg: En bestemt faktor har gjort det offentlige marked attraktivt igen

”Springfeed er en kreativ, kompetent og dynamisk virksomhed med en holdånd, der passer rigtig godt til Mjølner. Samtidig har virksomheden gode kunder, primært baseret på Sjælland, "skriver Brian Gottorp Jeppesen, direktør i Mjølner Informatics, der fortsætter:

"Det er et geografisk område, som vi har planer om at blive meget større i, og samtidig er det jo ikke nogen hemmelighed, at vi går benhårdt efter det offentlige marked. I det ’game’ ser jeg det som en klar fordel at have en stærk tilstedeværelse i hovedstaden,”

Prisen for opkøbet oplyses ikke i pressemeddelelsen. Handlens "økonomiske fohold" holdes mellem partnerne, lyder det.

It-konsulenthuset Springfeed er grundlagt af Jens Vesti. Selskabet udvikler løsninger for private og offentlige virksomheder og rådgiver om digital transformation og brugercentreret design på web og mobile platforme.

”Springfeed er stærke i design og agil udvikling på både web og mobile platforme. Samtidig er de rigtig gode til at være tæt på sin kunder. Kombinationen af disse styrker og Mjølners kompetencer inden for blandt andet data science, IoT og digital transformation giver et rigtig stærkt hold i København,” skriver Brian Gottorp Jeppesen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job