Aarhusianske Mjølner køber københavnsk it-konsulenthus

Aarhus-baserede Mjølner Informatics har købt det københavnske it-konsulenthus Springfeed. Opkøbet er et resultat af en stigende efterspørgsel fra kunder i hovedstaden og for at øge det strategiske fokus på offentligt kunder, som tidligere har været fravalgt, lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

(Foto: LAU FOTOGRAFI)

Det aarhusianske software-selskab Mjølner Informatics har været på opkøb i Hovedstaden.

Mjølner overtager it-konsulenthuset Springfeed, der har hovedkontor i København og en udviklingsafdeling i Rumænien.

Opkøbet kommer på baggrund af en stigende efterspørgsel på Mjølners løsninger i Hovedstadsområdet, fremgår det af en pressemeddelelse.

Efterspørgslen i København kommer fra eksisterende kunder, men også offentlige kunder, der er blevet en fast del af selskabets strategi, selvom Mjølner i en længere årrække har holdt sig fra det offentlige marked.
Det kan du læse mere om her:Mjølner satser igen på offentlige opgaver efter 10 års fravalg: En bestemt faktor har gjort det offentlige marked attraktivt igen

”Springfeed er en kreativ, kompetent og dynamisk virksomhed med en holdånd, der passer rigtig godt til Mjølner. Samtidig har virksomheden gode kunder, primært baseret på Sjælland, "skriver Brian Gottorp Jeppesen, direktør i Mjølner Informatics, der fortsætter:

"Det er et geografisk område, som vi har planer om at blive meget større i, og samtidig er det jo ikke nogen hemmelighed, at vi går benhårdt efter det offentlige marked. I det ’game’ ser jeg det som en klar fordel at have en stærk tilstedeværelse i hovedstaden,”

Prisen for opkøbet oplyses ikke i pressemeddelelsen. Handlens "økonomiske fohold" holdes mellem partnerne, lyder det.

It-konsulenthuset Springfeed er grundlagt af Jens Vesti. Selskabet udvikler løsninger for private og offentlige virksomheder og rådgiver om digital transformation og brugercentreret design på web og mobile platforme.

”Springfeed er stærke i design og agil udvikling på både web og mobile platforme. Samtidig er de rigtig gode til at være tæt på sin kunder. Kombinationen af disse styrker og Mjølners kompetencer inden for blandt andet data science, IoT og digital transformation giver et rigtig stærkt hold i København,” skriver Brian Gottorp Jeppesen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S