Kan AMD igen blande sig i toppen? Her er hvad selskabets kommende grafikkort kan byde på

Der er kun få dage til, at AMD slipper en ny kollektion af grafikkort løs på markedet. Om lidt skal selskabet bevise, om det kan bide skeer med Nvidias nyeste grafikkort.

Artikel top billede

Mens AMD i de seneste par år har fundet den rette tråd, når det gælder processorer, er selskabets grafikafdeling noget mere underdrejet, efter at have mistet pusten når det gælder gaming-produkter.

Det vil selskabet sandsynligvis forsøge at rette op på, når chip-producenten næste uge afholder et presse-event, hvor blandt andet næste generation af Zen 2-processorer og de første Navi-grafikkort forventes at se dagens lys.

Læs også: Prisvenligt Nvidia GTX-grafikkort på vej: Her er det, der kan forventes

Ifølge mediet Wccftech er to nye grafikkort på vej: AMD Radeon Navi RX 3080 samt RX 3070. Begge vil, som navnet antyder, byde på den nye Navi-grafikarkitektur ombord.

Det to kort står til at blive konkurrenter til Nvidias to mellemklasse produkter, RTX 2070 samt RTX 2060 grafikkortene.

Det forlyder, at AMD’s RX 3080 grafikkort vil byde på 2.560 stream-processorer og enten 8 eller 16GB VRAM, som sammen vil levere ydelse, som befinder sig en tand over Nvidias GeForce RTX 2070-kort. RX 3070-kortet vil ydelsesmæssigt placere sig et stykke over RTX 2060 kortet, lyder det.

Prismæssigt vil de to kort debutere ved sammenlignelige prispunkter som Nvidias kollektion. Navi RX 3080 står til at debutere ved 499 amerikanske dollar, den samme som GTX 2070 fik i efteråret, mens lillebror Navi RX 3070 vil få en debutpris på 399 amerikanske dollar.

Nøgleoplysninger som strømforbrug og egentlig ydelse, er endnu ikke bekræftede, men vil sandsynligvis blive oplyst ved lanceringen mandag 27. maj.

Se også: Her er AMD’s nye monster-grafikkort: Med Radeon VII blander selskabet sig igen i gaming-toppen

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S