Elon Musk sender første bredbånds-satellitter ud i rummet

Det Elon Musk-ejede rumfartsselskab SpaceX, har netop sendt det første hold af bredbånds-satelliter i kredsløb om jorden, der i fremtiden skal sende gigabit-internet til private og virksomheder direkte fra rummet.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Rumfartsselskabet SpaceX, der er stiftet af tech-iværksætter Elon Musk, har netop opsendt selskabets første bredbåndssatellitter.

60 satelliter er blevet sendt i kredsløb om jorden, som en del af selskabets nye Starlink internet service, der skal levere lynhurtigt internet over hele kloden direkte fra rummet.

Det skriver Reuters.

En af SpaceX's Falcon 9-raketter blev i dag torsdag afsendt med satellitterne, der hver især vejer 227 kg. En time efter afsending blev de sat i kredsløb, og det vil tage omkring 24 timer, før det vides, om de fungerer korrekt.

Nu har rumfartsselskabet taget endnu et skridt mod målet om at kunne levere gigabit-internet til private og virksomheder direkte fra verdensrummet.

Elon Musk har ifølge mediet været ude og sige, at Starlink-projektet er en vigtig omsætningskanal for SpaceX-selskabet, der skal være med til at finansiere Elon Musks større langsigtede planer.

"Vi tror på, at det er et vigtigt skridt på vejen til at etablere en selvforsynende by på Mars og en base på måned," sagde SpaceX og Tesla-stifteren ifølge Reuters.

Der skal afsendes 12 raketter med samme antal satellitter ombord før at internettet kan dække hele verden, lyder det. I øeblikket er Starlink kun godkendt til at operere i USA.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job