Elon Musk sender første bredbånds-satellitter ud i rummet

Det Elon Musk-ejede rumfartsselskab SpaceX, har netop sendt det første hold af bredbånds-satelliter i kredsløb om jorden, der i fremtiden skal sende gigabit-internet til private og virksomheder direkte fra rummet.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Rumfartsselskabet SpaceX, der er stiftet af tech-iværksætter Elon Musk, har netop opsendt selskabets første bredbåndssatellitter.

60 satelliter er blevet sendt i kredsløb om jorden, som en del af selskabets nye Starlink internet service, der skal levere lynhurtigt internet over hele kloden direkte fra rummet.

Det skriver Reuters.

En af SpaceX's Falcon 9-raketter blev i dag torsdag afsendt med satellitterne, der hver især vejer 227 kg. En time efter afsending blev de sat i kredsløb, og det vil tage omkring 24 timer, før det vides, om de fungerer korrekt.

Nu har rumfartsselskabet taget endnu et skridt mod målet om at kunne levere gigabit-internet til private og virksomheder direkte fra verdensrummet.

Elon Musk har ifølge mediet været ude og sige, at Starlink-projektet er en vigtig omsætningskanal for SpaceX-selskabet, der skal være med til at finansiere Elon Musks større langsigtede planer.

"Vi tror på, at det er et vigtigt skridt på vejen til at etablere en selvforsynende by på Mars og en base på måned," sagde SpaceX og Tesla-stifteren ifølge Reuters.

Der skal afsendes 12 raketter med samme antal satellitter ombord før at internettet kan dække hele verden, lyder det. I øeblikket er Starlink kun godkendt til at operere i USA.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S