Elon Musk sender første bredbånds-satellitter ud i rummet

Det Elon Musk-ejede rumfartsselskab SpaceX, har netop sendt det første hold af bredbånds-satelliter i kredsløb om jorden, der i fremtiden skal sende gigabit-internet til private og virksomheder direkte fra rummet.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Rumfartsselskabet SpaceX, der er stiftet af tech-iværksætter Elon Musk, har netop opsendt selskabets første bredbåndssatellitter.

60 satelliter er blevet sendt i kredsløb om jorden, som en del af selskabets nye Starlink internet service, der skal levere lynhurtigt internet over hele kloden direkte fra rummet.

Det skriver Reuters.

En af SpaceX's Falcon 9-raketter blev i dag torsdag afsendt med satellitterne, der hver især vejer 227 kg. En time efter afsending blev de sat i kredsløb, og det vil tage omkring 24 timer, før det vides, om de fungerer korrekt.

Nu har rumfartsselskabet taget endnu et skridt mod målet om at kunne levere gigabit-internet til private og virksomheder direkte fra verdensrummet.

Elon Musk har ifølge mediet været ude og sige, at Starlink-projektet er en vigtig omsætningskanal for SpaceX-selskabet, der skal være med til at finansiere Elon Musks større langsigtede planer.

"Vi tror på, at det er et vigtigt skridt på vejen til at etablere en selvforsynende by på Mars og en base på måned," sagde SpaceX og Tesla-stifteren ifølge Reuters.

Der skal afsendes 12 raketter med samme antal satellitter ombord før at internettet kan dække hele verden, lyder det. I øeblikket er Starlink kun godkendt til at operere i USA.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job