Conscia jagter milliardgevinst med buddhistiske idealer:  "Det er svært at sige, hvor jeg var endt, hvis ikke jeg havde rejst rundt i Indien med rygsæk"

Med inspiration fra buddhismen leder Claus Thorsgaard den fremadstormende Cisco-specialist Conscia, der skal ramme en omsætning på fem milliarder inden for fem år. "Jeg har ikke et buddhistisk tempel i baghaven, men det er noget, der fylder i min hverdag," lyder det fra topchefen.

Artikel top billede

Foto: Rasmus Ferdinand Petersen. (Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på topchefens ledelsesfilosofi
  • Hvor den buddhistiske inspiration stammer fra
  • Hvorfor Claus Thorsgaard ikke skelner mellem det private og professionelle
907
4:45 min
Claus Thorsgaard er øverste ansvarlig i Conscia, hvor han skal agere ledestjerne og kompas for en hurtigvoksende medarbejderstab og en forretning med massivt vokseværk.

Den danske Cisco-specialist er gået fra 60 medarbejdere i 2014 til næsten 600 i dag. Omsætningen er ligeledes godt på vej mod de to milliarder kroner i modsætning til 500 millioner for fem år siden.

Den 50-årige topchef har siddet i direktørstolen i Conscia i lidt over et år. Hans ledelsesstil er løbende blevet udviklet i h

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT