Conscia jagter milliardgevinst med buddhistiske idealer:  "Det er svært at sige, hvor jeg var endt, hvis ikke jeg havde rejst rundt i Indien med rygsæk"

Med inspiration fra buddhismen leder Claus Thorsgaard den fremadstormende Cisco-specialist Conscia, der skal ramme en omsætning på fem milliarder inden for fem år. "Jeg har ikke et buddhistisk tempel i baghaven, men det er noget, der fylder i min hverdag," lyder det fra topchefen.

Artikel top billede

Foto: Rasmus Ferdinand Petersen. (Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på topchefens ledelsesfilosofi
  • Hvor den buddhistiske inspiration stammer fra
  • Hvorfor Claus Thorsgaard ikke skelner mellem det private og professionelle
907
4:45 min
Claus Thorsgaard er øverste ansvarlig i Conscia, hvor han skal agere ledestjerne og kompas for en hurtigvoksende medarbejderstab og en forretning med massivt vokseværk.

Den danske Cisco-specialist er gået fra 60 medarbejdere i 2014 til næsten 600 i dag. Omsætningen er ligeledes godt på vej mod de to milliarder kroner i modsætning til 500 millioner for fem år siden.

Den 50-årige topchef har siddet i direktørstolen i Conscia i lidt over et år. Hans ledelsesstil er løbende blevet udviklet i h

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS