Conscia jagter milliardgevinst med buddhistiske idealer:  "Det er svært at sige, hvor jeg var endt, hvis ikke jeg havde rejst rundt i Indien med rygsæk"

Med inspiration fra buddhismen leder Claus Thorsgaard den fremadstormende Cisco-specialist Conscia, der skal ramme en omsætning på fem milliarder inden for fem år. "Jeg har ikke et buddhistisk tempel i baghaven, men det er noget, der fylder i min hverdag," lyder det fra topchefen.

Artikel top billede

Foto: Rasmus Ferdinand Petersen. (Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på topchefens ledelsesfilosofi
  • Hvor den buddhistiske inspiration stammer fra
  • Hvorfor Claus Thorsgaard ikke skelner mellem det private og professionelle
907
4:45 min
Claus Thorsgaard er øverste ansvarlig i Conscia, hvor han skal agere ledestjerne og kompas for en hurtigvoksende medarbejderstab og en forretning med massivt vokseværk.

Den danske Cisco-specialist er gået fra 60 medarbejdere i 2014 til næsten 600 i dag. Omsætningen er ligeledes godt på vej mod de to milliarder kroner i modsætning til 500 millioner for fem år siden.

Den 50-årige topchef har siddet i direktørstolen i Conscia i lidt over et år. Hans ledelsesstil er løbende blevet udviklet i h

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S