Dansk Tesla-direktør vil disrupte taxabranchen med ny Uber-kopi

Peter Bardenfleth-Hansen er med til at starte det nye taxiselskab Viggo op, der allerede i år vil sætte op til 75 biler på gaden. Uber-kopien skal disrupte branchen, men overholde gældende lovgivning, lyder det.

Artikel top billede

Den højest placerede dansker i Tesla vil med ny grøn Uber-kopi disrupte taxabranchen.

Det skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Peter Bardenfleth-Hansen, der er udviklingsdirektør i Tesla og lige nu er med til at starte den nye kørselstjeneste Viggo op.

Med platformen, der kan håndtere bestillinger og betalinger af en på forhånd fast pris, er det planen at sende mellem 50 og 75 grønne biler på gaden i København.

Viggo ønsker at holde sig inden for Taxiloven, som Peter Bardenfleth-Hansen pointerer vil blive overholdt.

"Jeg har altid syntes, at idéen i Uber-konceptet i udgangspunktet var rigtig god, men det var lidt for liberalt. For at sådan en platform skal være funktionel i den moderne verden, så skal der jo også være nogle gældende regler for chaufførerne, så jeg forstod egentlig godt, at de ikke kunne være operationelle i Danmark," fortæller han til Børsen.

Læs også: Uber børsnoteres: Så meget er det engang så hypede selskab nu værd

Tesla-direktøren regner med at vognparken, der kun skal bestå af nulemissionsbiler, er vokset til over 200 biler i hovedstaden inden 2021. Andre større danske byer og resten af Norden er også en del af en aggressiv ekspansionsplan fra Viggo, lyder det.

En del af strategien er at slå sig op på miljørigtige biler, forklarer Peter Bardenfleth-Hansen til Børsen, der satser på, at virksomheder som blandt andet Mærsk eller Novo Nordisk vil bruge tjenesten som et led i at blive mere grønne.

Læs også: Indsigt: Elon Musk lover revolutionerende ny selvkørende Tesla - men er der rent faktisk en fuldt selvkørende bil på vej?

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job