Dansk Tesla-direktør vil disrupte taxabranchen med ny Uber-kopi

Peter Bardenfleth-Hansen er med til at starte det nye taxiselskab Viggo op, der allerede i år vil sætte op til 75 biler på gaden. Uber-kopien skal disrupte branchen, men overholde gældende lovgivning, lyder det.

Artikel top billede

Den højest placerede dansker i Tesla vil med ny grøn Uber-kopi disrupte taxabranchen.

Det skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Peter Bardenfleth-Hansen, der er udviklingsdirektør i Tesla og lige nu er med til at starte den nye kørselstjeneste Viggo op.

Med platformen, der kan håndtere bestillinger og betalinger af en på forhånd fast pris, er det planen at sende mellem 50 og 75 grønne biler på gaden i København.

Viggo ønsker at holde sig inden for Taxiloven, som Peter Bardenfleth-Hansen pointerer vil blive overholdt.

"Jeg har altid syntes, at idéen i Uber-konceptet i udgangspunktet var rigtig god, men det var lidt for liberalt. For at sådan en platform skal være funktionel i den moderne verden, så skal der jo også være nogle gældende regler for chaufførerne, så jeg forstod egentlig godt, at de ikke kunne være operationelle i Danmark," fortæller han til Børsen.

Læs også: Uber børsnoteres: Så meget er det engang så hypede selskab nu værd

Tesla-direktøren regner med at vognparken, der kun skal bestå af nulemissionsbiler, er vokset til over 200 biler i hovedstaden inden 2021. Andre større danske byer og resten af Norden er også en del af en aggressiv ekspansionsplan fra Viggo, lyder det.

En del af strategien er at slå sig op på miljørigtige biler, forklarer Peter Bardenfleth-Hansen til Børsen, der satser på, at virksomheder som blandt andet Mærsk eller Novo Nordisk vil bruge tjenesten som et led i at blive mere grønne.

Læs også: Indsigt: Elon Musk lover revolutionerende ny selvkørende Tesla - men er der rent faktisk en fuldt selvkørende bil på vej?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S