DSB-CIO's avancerede regnemaskine skal sikre danskerne billigere togbilletter: Har fordoblet antallet af Orange-billetter til 120.000 med machine learning på et år

Interview: Bevæbnet med en avanceret regnemaskine i hånden er DSB's CIO, Michael Moesgaard, på en mission. Han skal sikre flere billigere togbilletter til danskerne. Foreløbigt er antallet af Orange-billetter fordoblet til 120.000 på et år. "Så kan vi bedre stå distancen konkurrencemæssigt med bilerne og busserne," lyder det.

Artikel top billede

Michael Moesgaard, CIO for DSB, på Høje Taastrup Station. Foto. DSB. (Foto: nicolaiperjesi.com / Nicolai Perjesi)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan DSB's avancerede regnemaskine har fordoblet antallet af Orange-billetter over det seneste år
  • Indsigt i hvordan machine learning er med til at sikre flere billigere togbilleter
  • Læs om de udfordringer Michael Moesgaard har haft i forbindelse med projekt
  • Bliv klogere på hvordan regnemaskinen skal sikre DSB en konkurrencefordel i forhold til busserne og bilerne
1.052
5:30 min
En af de offentlige diskussioner man som dansker kan være sikker på, dukker op år efter år, er debatten om DSB's togpriser.

Man kan faktisk stille sit ur efter, hvornår diskussionen opstår.

For et nyt år er lig med nye priser hos DSB.

Derfor bryder debatten om billetpriserne ud i lys lue omkring årsskiftet, når DSB justerer togpriserne, og som oftest er den offentlige debat præget af, at danskere i hobetal brokker sig over de stigende billetpriser.

2019 var ingen undtagelse. 20. januar 2019 trådte DSB's seneste prisstigninger i kraft, hvilket indebar, at billetpriserne på tværs af DSB's forskellige billettyper i gennemsnit steg både øst og vest for Storebælt samt over Øresund.

Den højeste gennemsnitlige stigning i billetpriserne var på strækningen over Øresund, som steg med 2,7 procent.

Men hvad de færreste danskere ved er, at mens DSB's billetpriser over en bred kam stiger, så har selskabets CIO, Michael Moesgaard, en avanceret regnemaskine, der skal øge udbuddet af de billigste togbilletter til danskerne.

Indtil videre har machine learning hjulpet DSB med at fordoble antallet af de billige Orange-billeter fra 60.000 til 120.000 på blot et år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)