DSB-CIO's avancerede regnemaskine skal sikre danskerne billigere togbilletter: Har fordoblet antallet af Orange-billetter til 120.000 med machine learning på et år

Interview: Bevæbnet med en avanceret regnemaskine i hånden er DSB's CIO, Michael Moesgaard, på en mission. Han skal sikre flere billigere togbilletter til danskerne. Foreløbigt er antallet af Orange-billetter fordoblet til 120.000 på et år. "Så kan vi bedre stå distancen konkurrencemæssigt med bilerne og busserne," lyder det.

Artikel top billede

Michael Moesgaard, CIO for DSB, på Høje Taastrup Station. Foto. DSB. (Foto: nicolaiperjesi.com / Nicolai Perjesi)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan DSB's avancerede regnemaskine har fordoblet antallet af Orange-billetter over det seneste år
  • Indsigt i hvordan machine learning er med til at sikre flere billigere togbilleter
  • Læs om de udfordringer Michael Moesgaard har haft i forbindelse med projekt
  • Bliv klogere på hvordan regnemaskinen skal sikre DSB en konkurrencefordel i forhold til busserne og bilerne
1.052
5:30 min
En af de offentlige diskussioner man som dansker kan være sikker på, dukker op år efter år, er debatten om DSB's togpriser.

Man kan faktisk stille sit ur efter, hvornår diskussionen opstår.

For et nyt år er lig med nye priser hos DSB.

Derfor bryder debatten om billetpriserne ud i lys lue omkring årsskiftet, når DSB justerer togpriserne, og som oftest er den offentlige debat præget af, at danskere i hobetal brokker sig over de stigende billetpriser.

2019 var ingen undtagelse. 20. januar 2019 trådte DSB's seneste prisstigninger i kraft, hvilket indebar, at billetpriserne på tværs af DSB's forskellige billettyper i gennemsnit steg både øst og vest for Storebælt samt over Øresund.

Den højeste gennemsnitlige stigning i billetpriserne var på strækningen over Øresund, som steg med 2,7 procent.

Men hvad de færreste danskere ved er, at mens DSB's billetpriser over en bred kam stiger, så har selskabets CIO, Michael Moesgaard, en avanceret regnemaskine, der skal øge udbuddet af de billigste togbilletter til danskerne.

Indtil videre har machine learning hjulpet DSB med at fordoble antallet af de billige Orange-billeter fra 60.000 til 120.000 på blot et år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S