Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Mere end 300 e-mailadresser fra Folketinget og de danske partier ligger på¨en åben database sammen med flere passwords.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Passwords og mailadresser på ti folketingspolitikere og mere end 200 ansatte i Folketinget og de danske partier ligger tilsyneladende i en åben database.

Blandt de 10 politikere er der blandt andet medlemmer af Forsvarsudvalget og Udenrigspolitisk Nævn samt medarbejdere i Folketingets partier fra Venstre til SF, skriver Berlingske.

“Det gør disse personer sårbare over for metoder, der tidligere er blevet brugt at statssponsorerede grupper,” siger Peter Kruse, der blandt andet har rådgivet Europol og Interpol om cybersikkerhed, til Berlingske.

De nu offentliggjorte kodeord er tilsyneladende ikke de mest effektive, hvis man gerne vil beskytte sine konti mod hackere.

Ifølge Berlingske er der brugt navne, fødselsår og almindelige kombinationer som 'Password3' og 'Slagelse89' til at beskytte sig bag.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg