Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Mere end 300 e-mailadresser fra Folketinget og de danske partier ligger på¨en åben database sammen med flere passwords.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Passwords og mailadresser på ti folketingspolitikere og mere end 200 ansatte i Folketinget og de danske partier ligger tilsyneladende i en åben database.

Blandt de 10 politikere er der blandt andet medlemmer af Forsvarsudvalget og Udenrigspolitisk Nævn samt medarbejdere i Folketingets partier fra Venstre til SF, skriver Berlingske.

“Det gør disse personer sårbare over for metoder, der tidligere er blevet brugt at statssponsorerede grupper,” siger Peter Kruse, der blandt andet har rådgivet Europol og Interpol om cybersikkerhed, til Berlingske.

De nu offentliggjorte kodeord er tilsyneladende ikke de mest effektive, hvis man gerne vil beskytte sine konti mod hackere.

Ifølge Berlingske er der brugt navne, fødselsår og almindelige kombinationer som 'Password3' og 'Slagelse89' til at beskytte sig bag.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S