Rapport: Andelen af danske it-virksomheder med overskud falder - på laveste niveau i årevis

Andelen af danske it-virksomheder, der tjener penge, falder og ligger nu på laveste niveau i årevis, lyder det fra it-netværkene BrainsBusiness og It-forum.

Artikel top billede

Antallet af danske it-virksomheder, der tjener penge, ligger på det laveste niveau i de seneste fem år.

Sådan lyder det fra it-foreningerne BrainsBusiness og It-forum, der har gennemgået indtil videre 2.255 regnskaber fra danske it-virksomheder.

De to foreninger peger på, at it-sektoren ‘efter en årrække med vækst og stigende overskud nu bremser op.’

“Konkret er andelen af it-virksomheder, der kører med overskud, faldet fra 73 procent til 70 procent det seneste år – og det på trods af, at it-branchen samtidig oplever stigende omsætning,” lyder det fra de to foreninger.

De peger også på, at andelen af it-virksomheder, der har øget deres indtjening det seneste år, nu er 48 procent. I fjor var det 51 procent.

En sammentælling viser, at de medregnede danske it-virksomheder tilsammen omsatte for 232 milliader kroner i fjor. Det svarer til en stigning på 3,7 procent i forhold til et år tidligere.

Og det må give stof til eftertanke, mener BrainsBusiness og It-forum.

Her påpeger såkaldt ‘cluster manager,’ Birgit Nøhr, at de faldende andele er udtryk for de udfordringer, som den danske it-branche står over for.

“It-branchen skal og bør have meget mere opmærksomhed,” siger hun.

Hun peger som eksempel på problemerne med at skaffe den nødvendige arbejdskraft.

“It-sektoren har manglet arbejdskraft i mere end 20 år, og det har ikke givet nævneværdig opmærksomhed fra politikernes side. Det undrer mig, når vi ser på, hvilke brancher der står for den største værditilvækst pr. medarbejder. Her er der nemlig ikke mange, der kan måle sig med it-branchen,” siger hun.

“Der er absolut heller ingen tvivl om, at den digitale omstilling, som it-sektoren om nogen er primus motor for, er afgørende for vækst og velstand i vores samfund – så lad os sætte handling bag ordene omkring støtte til denne omstilling,” lyder det fra Birgit Nøhr.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network