Rapport: Andelen af danske it-virksomheder med overskud falder - på laveste niveau i årevis

Andelen af danske it-virksomheder, der tjener penge, falder og ligger nu på laveste niveau i årevis, lyder det fra it-netværkene BrainsBusiness og It-forum.

Artikel top billede

Antallet af danske it-virksomheder, der tjener penge, ligger på det laveste niveau i de seneste fem år.

Sådan lyder det fra it-foreningerne BrainsBusiness og It-forum, der har gennemgået indtil videre 2.255 regnskaber fra danske it-virksomheder.

De to foreninger peger på, at it-sektoren ‘efter en årrække med vækst og stigende overskud nu bremser op.’

“Konkret er andelen af it-virksomheder, der kører med overskud, faldet fra 73 procent til 70 procent det seneste år – og det på trods af, at it-branchen samtidig oplever stigende omsætning,” lyder det fra de to foreninger.

De peger også på, at andelen af it-virksomheder, der har øget deres indtjening det seneste år, nu er 48 procent. I fjor var det 51 procent.

En sammentælling viser, at de medregnede danske it-virksomheder tilsammen omsatte for 232 milliader kroner i fjor. Det svarer til en stigning på 3,7 procent i forhold til et år tidligere.

Og det må give stof til eftertanke, mener BrainsBusiness og It-forum.

Her påpeger såkaldt ‘cluster manager,’ Birgit Nøhr, at de faldende andele er udtryk for de udfordringer, som den danske it-branche står over for.

“It-branchen skal og bør have meget mere opmærksomhed,” siger hun.

Hun peger som eksempel på problemerne med at skaffe den nødvendige arbejdskraft.

“It-sektoren har manglet arbejdskraft i mere end 20 år, og det har ikke givet nævneværdig opmærksomhed fra politikernes side. Det undrer mig, når vi ser på, hvilke brancher der står for den største værditilvækst pr. medarbejder. Her er der nemlig ikke mange, der kan måle sig med it-branchen,” siger hun.

“Der er absolut heller ingen tvivl om, at den digitale omstilling, som it-sektoren om nogen er primus motor for, er afgørende for vækst og velstand i vores samfund – så lad os sætte handling bag ordene omkring støtte til denne omstilling,” lyder det fra Birgit Nøhr.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S