Kemp & Lauritzen bortviser fire ansatte efter mistanke om svindel med it-indkøb

Kemp & Lauritzen bortviser fire medarbejdere i en sag om formodet svindel med indkøb af it-udstyr.

Artikel top billede

Den danske el-installatørvirksomhed Kemp & Lauritzen har valgt at bortvise fire medarbejdere.

Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.

Læs også: Mistanke om svindel med it-indkøb: Ingeniørvirksomhed og styrelse suspenderer 12 ansatte

De fire bortviste medarbejdere har indtil i dag været suspenderet i en sag om formodet svindel med indkøb af it-udstyr i Bygningsstyrelsen, der blev oprullet i sidste måned.

Anklage: Camouflerede køb af iPads
I sagen er der mistanke om, at indkøb af telefoner og iPads for 175.000 kroner blev camoufleret på regninger fra Kemp & Lauritzen.

“Vi har via vores interne kontrolsystemer konstateret uregelmæssigheder, der vedrører indkøb af it-udstyr, som er blevet viderefaktureret under en anden betegnelse," meddeler Peter Kaas Hammer, administrerende direktør hos Kemp & Lauritzen.

"I forlængelse af vores egen undersøgelse, har vi desuden iværksat en advokat- og revisionsundersøgelse, så vi sikrer, at vi får eksterne øjne på sagen, først og fremmest af hensyn til de suspenderede medarbejdere,” meddeler han.

Allerede for en måned siden blev der som led i sagen suspenderet 12 ansatte i Bygningsstyrelsen og hos Kemp Lauritzen.

Derudover har Kemp og Lauritzen også valgt at suspendere en person i en chefstilling.

Læs også: It-systemer opdagede svindel i Bygningsstyrelsen: Telefoner og iPads blev skjult på regninger

Svindel blev opdaget af it-systemer

Kemp & Lauritzen har tidligere fortalt, at svindlen blev opdaget af en selskabets it-systemer, der identificerede uregelmæssighederne.

“Jeg kan se, at der er nogle, som har forsøgt at omgå vores systemer, og vi kan se, at der er indkøbt noget it-udstyr, som er blevet faktureret videre til kunden som noget andet end det it-udstyr, som det i virkeligheden er,” sagde Peter Kaas Hammer til erhvervsmediet Finans for en måned siden.

Læs også: Kemp & Lauritzen suspenderer chef i sag om uregelmæssigt indkøb

Rettelse: I en tidligere udgave af denne historie fremgik det, at Kemp & Lauritzen havde suspenderet yderligere fire medarbejdere. Det er ikke korrekt. Der er derimod tale om, at fire tidligere suspenderede medarbejdere nu er blevet bortvist.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank