Kemp & Lauritzen bortviser fire ansatte efter mistanke om svindel med it-indkøb

Kemp & Lauritzen bortviser fire medarbejdere i en sag om formodet svindel med indkøb af it-udstyr.

Artikel top billede

Den danske el-installatørvirksomhed Kemp & Lauritzen har valgt at bortvise fire medarbejdere.

Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.

Læs også: Mistanke om svindel med it-indkøb: Ingeniørvirksomhed og styrelse suspenderer 12 ansatte

De fire bortviste medarbejdere har indtil i dag været suspenderet i en sag om formodet svindel med indkøb af it-udstyr i Bygningsstyrelsen, der blev oprullet i sidste måned.

Anklage: Camouflerede køb af iPads
I sagen er der mistanke om, at indkøb af telefoner og iPads for 175.000 kroner blev camoufleret på regninger fra Kemp & Lauritzen.

“Vi har via vores interne kontrolsystemer konstateret uregelmæssigheder, der vedrører indkøb af it-udstyr, som er blevet viderefaktureret under en anden betegnelse," meddeler Peter Kaas Hammer, administrerende direktør hos Kemp & Lauritzen.

"I forlængelse af vores egen undersøgelse, har vi desuden iværksat en advokat- og revisionsundersøgelse, så vi sikrer, at vi får eksterne øjne på sagen, først og fremmest af hensyn til de suspenderede medarbejdere,” meddeler han.

Allerede for en måned siden blev der som led i sagen suspenderet 12 ansatte i Bygningsstyrelsen og hos Kemp Lauritzen.

Derudover har Kemp og Lauritzen også valgt at suspendere en person i en chefstilling.

Læs også: It-systemer opdagede svindel i Bygningsstyrelsen: Telefoner og iPads blev skjult på regninger

Svindel blev opdaget af it-systemer

Kemp & Lauritzen har tidligere fortalt, at svindlen blev opdaget af en selskabets it-systemer, der identificerede uregelmæssighederne.

“Jeg kan se, at der er nogle, som har forsøgt at omgå vores systemer, og vi kan se, at der er indkøbt noget it-udstyr, som er blevet faktureret videre til kunden som noget andet end det it-udstyr, som det i virkeligheden er,” sagde Peter Kaas Hammer til erhvervsmediet Finans for en måned siden.

Læs også: Kemp & Lauritzen suspenderer chef i sag om uregelmæssigt indkøb

Rettelse: I en tidligere udgave af denne historie fremgik det, at Kemp & Lauritzen havde suspenderet yderligere fire medarbejdere. Det er ikke korrekt. Der er derimod tale om, at fire tidligere suspenderede medarbejdere nu er blevet bortvist.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect