Små leverandører: Elselskabernes skyhøje priser for fibernet holder os ude af markedet

Små udbydere kan ikke se nogen forretning i at leje sig ind på fibernettet på grund af ‘skyhøje’ priser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De små lavprisselskaber på bredbåndsområdet holdes uden for at markedet på grund af elselskabernes skyhøje leje-priser, der gør det svært at få en rentabel forretning.

Det mener direktørerne i Fastspeed og Skywire ifølge IT Watch.

Skywire-direktør Jens Jönsson mener, at elselskaberme bevidst holder lavprisselskaberne uden for med de høje lejepriser.

Direktør i Fastspeed, Jens Raith, mener, at de ‘skyhøje’ priser er monopolistiske og af en størrelse, der betyder, at fiber for tiden ikke er et område, som det kan betale sig at engagere sig u.

"Lige nu har vi svært ved at se fiber som et konkurrencedygtigt alternativ, som det er blevet prissat. Der er ikke margin til, man reelt kan konkurrere som tjenesteudbyder. Der bliver to udbydere til cirka samme pris. Så kan det være, en af dem smider noget mobil rabat i og en anden en sikkerhedspakke. Vi vil gerne sætte hastigheden fri, men lige nu ser det ud til at være lange udsigter til det,” siger han.

Læs også:

Efter mere end 10 års underskud profiterer flere elselskaber nu på fiber

Lynhurtige fiberforbindelser fra TDC er på vej til titusindvis af danskere: Disse steder i Danmark er mest interessante

TDC ruller fiber ud til flere tusinder husstande - tilbyder gratis opkobling på disse adresser

Danske elselskaber udfordrer TDC i kernemarked - men det bliver svært at tjene penge

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos