Små leverandører: Elselskabernes skyhøje priser for fibernet holder os ude af markedet

Små udbydere kan ikke se nogen forretning i at leje sig ind på fibernettet på grund af ‘skyhøje’ priser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De små lavprisselskaber på bredbåndsområdet holdes uden for at markedet på grund af elselskabernes skyhøje leje-priser, der gør det svært at få en rentabel forretning.

Det mener direktørerne i Fastspeed og Skywire ifølge IT Watch.

Skywire-direktør Jens Jönsson mener, at elselskaberme bevidst holder lavprisselskaberne uden for med de høje lejepriser.

Direktør i Fastspeed, Jens Raith, mener, at de ‘skyhøje’ priser er monopolistiske og af en størrelse, der betyder, at fiber for tiden ikke er et område, som det kan betale sig at engagere sig u.

"Lige nu har vi svært ved at se fiber som et konkurrencedygtigt alternativ, som det er blevet prissat. Der er ikke margin til, man reelt kan konkurrere som tjenesteudbyder. Der bliver to udbydere til cirka samme pris. Så kan det være, en af dem smider noget mobil rabat i og en anden en sikkerhedspakke. Vi vil gerne sætte hastigheden fri, men lige nu ser det ud til at være lange udsigter til det,” siger han.

Læs også:

Efter mere end 10 års underskud profiterer flere elselskaber nu på fiber

Lynhurtige fiberforbindelser fra TDC er på vej til titusindvis af danskere: Disse steder i Danmark er mest interessante

TDC ruller fiber ud til flere tusinder husstande - tilbyder gratis opkobling på disse adresser

Danske elselskaber udfordrer TDC i kernemarked - men det bliver svært at tjene penge

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job