Små leverandører: Elselskabernes skyhøje priser for fibernet holder os ude af markedet

Små udbydere kan ikke se nogen forretning i at leje sig ind på fibernettet på grund af ‘skyhøje’ priser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De små lavprisselskaber på bredbåndsområdet holdes uden for at markedet på grund af elselskabernes skyhøje leje-priser, der gør det svært at få en rentabel forretning.

Det mener direktørerne i Fastspeed og Skywire ifølge IT Watch.

Skywire-direktør Jens Jönsson mener, at elselskaberme bevidst holder lavprisselskaberne uden for med de høje lejepriser.

Direktør i Fastspeed, Jens Raith, mener, at de ‘skyhøje’ priser er monopolistiske og af en størrelse, der betyder, at fiber for tiden ikke er et område, som det kan betale sig at engagere sig u.

"Lige nu har vi svært ved at se fiber som et konkurrencedygtigt alternativ, som det er blevet prissat. Der er ikke margin til, man reelt kan konkurrere som tjenesteudbyder. Der bliver to udbydere til cirka samme pris. Så kan det være, en af dem smider noget mobil rabat i og en anden en sikkerhedspakke. Vi vil gerne sætte hastigheden fri, men lige nu ser det ud til at være lange udsigter til det,” siger han.

Læs også:

Efter mere end 10 års underskud profiterer flere elselskaber nu på fiber

Lynhurtige fiberforbindelser fra TDC er på vej til titusindvis af danskere: Disse steder i Danmark er mest interessante

TDC ruller fiber ud til flere tusinder husstande - tilbyder gratis opkobling på disse adresser

Danske elselskaber udfordrer TDC i kernemarked - men det bliver svært at tjene penge

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job