Microsoft fjerner database med 10 millioner billeder af ansigter - men data er stadig tilgængelige

Microsoft lukker en kæmpedatabase med 10 millioner billeder af ansigter, der er blevet anvendt til at ‘træne’ it-systemer. Billederne er blevet 'scrapet' fra nettet uden samtykke.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsoft har i al stilhed slettet en stor database med 10 millioner billeder af ansigter, som selskabet hidtil har anvendt til at ‘træne’ it-systemer, skriver Financial Times.

Databasen er blandt andet blevet anvendt til udvikling af systemer til ansigtsgenkendelse af militær og kinesiske selskaber som SenseTime og Megvii, skriver avisen.

Databasen blev lanceret i 2016 og har været kendt internt under navnet MS Celeb.

Microsoft har tidligere ifølge avisen beskrevet den som det ‘største offentligt tilgængelige ansigts-genkendelse dataset i verden.’

Ifølge avisen har 100.000 mennesker lagt ansigter til de 10 millioner billeder i MS Celeb.

Ingen af dem er blevet anmodet om at give deres samtykke til brugen.

Istedet er billederne blevet indsamlet på internettet fra søgemaskiner, vidoer og lignende med henvisning til Creative Commons-licensen, der rummer muligheden for at anvende foto og materiale til videnskabelig brug.

Microsoft har fjernet databasen, efter Financial Times begyndte at skrive om den efter tip fra it-manden Adam Harvey, der driver Megapixels-projektet, som har afsløret Microsofts brug af de mange ansigter.

Microsoft meddeler til avisen, at databasen har været drevet af en medarbejder, der ikke længere er ansat.

Adam Harvey siger Financial Times, at MS Celeb-databasen trods Microsofts lukning af den fortsat kan anvendes af de brugere, der allerede har downloadet den.

Ifølge Adam Harvey er den også tilgængelig forskellige steder som GitHub, Dropbox og kinesiske Baidu Cloud.

“Man kan ikke bare få et dataset til at forsvinde,” siger han til aivsen.

“Nu er den [MS Celeb-databasen, red] helt uden for enhver form for licensiering, regler eller den kontrol, som Microsoft tidligere har haft,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg