Danmark skal være med til at bygge en af verdens kraftige supercomputere

En af verdens kraftige supercomputere vil snart blive taget i brug, og det sker blandt andet takket være hjælp fra Danmark.

Artikel top billede

Danmark skal sammen med syv andre lande være med til at bygge en af de kraftigste supercomputere på kloden.

Det sker som led i projektet EuropHPC Joint Undertaking, som planlægger at opføre i alt tre supercomputere, der bliver placeret i Finland, Italien og Spanien.

Danmark deltager i konsortiet LUMI, der står bag den finske supercomputer.

Udover Danmark er Finland, Belgien, Tjekkiet, Norge, Polen, Sverige og Schweiz også en del af konsortiet, som muligvis også får tilslutning af Estland og Holland.

”Det er en enestående mulighed for Danmark at være med i samarbejdet omkring et HPC anlæg af den størrelse. Vi sikrer, at de danske forskere får adgang til ekstraordinære regnekræfter og at vi samtidig hjemtager den tekniske viden til anvendelse i vores egne nationale og lokale HPC installationer,” siger John Renner Hansen, Dekan på Science på Københavns Universitet og bestyrelsesformand i Danish e-infrastructure Cooperation, ifølge en pressemeddelse.

Supercomputeren vil når det står færdig i 2020 blive placeret i et CSC-datacenter i Kajaani i Finland.

Her vil blive brugt til forskningsmæssige formål inden for blandt andet klimaændringer, personlig medicin og hjerneforskning

Computeren vil få en regnekraft på mere end 200 petaflops i sekundet.

Dermed vil den blive 10 gange kraftigere end den hidtil mest kraftfulde supercomputer i Europa.

Læs også: HPE køber en af verdens stærkeste supercomputer-producenter

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,