Morgen-briefing: Uber og Volvo præsenterer produktionsklar, selvkørende bil / Huawei vil have amerikanske Verizon til at betale / 333 gratis slides til dig om internettets vigtigste trends

Volvo og Uber er klar til at producerer selvkørende biler, Samsung har søgt patent på et sært træk-ud-display og Huawei vil have amerikanske Verizon til at hoste op.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

God morgen og velkommen til torsdagens morgen-briefing - vi håber du er kommet tørskoet gennem aftenens og nattens uvejr.

Volvo og Uber præsenterer produktionsklar, selvkørende bil

Vi starter med en automotiv nyhed. For Volvo og Uber har sammen præsenteret en produktionsklar, selvkørende bil.

Bilen, en Volvo XC90, er resultatet af et strategisk samarbejde der startede i 2016. Her er målet for Volvo at levere ti tusindvis basisbiler til autonom kørsel i de kommende år.

Ifølge de to selskaber er bilen, der anvender Uber’s system til autonom kørsel, fuldt selvkørende. Volvo understreger dog at bilen inkluderer adskillige back-up systemer til både styre- og bremsefunktioner såvel som batteri backup til ekstra rækkevidde.

Hvis et eller flere af de primære systemer af en eller anden årsag svigter, er back-up systemerne udviklede til at bringe bilen til omgående standsning.

”Midt i næste årti regner vi med, at en tredjedel af de biler, vi sælger, vil være fuldt selvkørende. Vores aftale med Uber understreger vores ambition om at være den leverandør, verdens førende delebilstjenester retter blikket mod” siger Håkan Samuelsson, adm. direktør og koncernchef i Volvo Cars i forbindelse med lanceringen.

Huawei til amerikanske Verizon: Betal for vores patenter

I hvad der virker til at være endnu et skridt i den kolde handelskrig mellem Kina og USA har Huawei bedt amerikanske Verizon om at betale for brugen af en række patenter.

Det skriver The Wall Street Journal, som tilføjer at Verizon efter sigende ikke er kunde hos Huawei.

Hverken Verizon aller Huawei vil direkte kommentere på striden. Men en talsmand for Verizon siger til The Wall Street Journal, at ”sagen er større end bare Verizon". En slet skjult henvisning til handelskrigen mellem stormagterne der pr. føres per stedfordtræder.

Samsung patenterer træk-ud-display

Samsung kæmper stadig med deres foldbare telefoner, som selskabet måtte trække tilbage næsten før de kom på gaden.

Det forhindrer dog ikke telefongiganten i at drømme videre. Senest med et patent på en træk-ud-display, som rulller sig sammen når de ikke bruges.

Det er The Verge der skriver historien. Men de tilføjer også, at der nok går nogle år før vi ser noget lignende i butikkerne.

Mary Meeker har 333 slides til dig - og dem bør du se

Vi missede den forleden, men måske gjorde du det også? Under alle omstændigheder kan vi ikke undgå at nævne, at Mary Meekers legendariske Internet Trend-rapport er klar til download.

Den fulde rapport kan du hente gratis her. I den kan du blandt andet læse at over halvdelen af klodens befolkning nu er på nettet, om hvilke forretningsmodeller der trender pt, om interactive gaming og om det voksende on-demand arbejdsmarked.

Download den før din konkurrent - og så ønskes du i øvrigt en god dag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job