Morgen-briefing: Uber og Volvo præsenterer produktionsklar, selvkørende bil / Huawei vil have amerikanske Verizon til at betale / 333 gratis slides til dig om internettets vigtigste trends

Volvo og Uber er klar til at producerer selvkørende biler, Samsung har søgt patent på et sært træk-ud-display og Huawei vil have amerikanske Verizon til at hoste op.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

God morgen og velkommen til torsdagens morgen-briefing - vi håber du er kommet tørskoet gennem aftenens og nattens uvejr.

Volvo og Uber præsenterer produktionsklar, selvkørende bil

Vi starter med en automotiv nyhed. For Volvo og Uber har sammen præsenteret en produktionsklar, selvkørende bil.

Bilen, en Volvo XC90, er resultatet af et strategisk samarbejde der startede i 2016. Her er målet for Volvo at levere ti tusindvis basisbiler til autonom kørsel i de kommende år.

Ifølge de to selskaber er bilen, der anvender Uber’s system til autonom kørsel, fuldt selvkørende. Volvo understreger dog at bilen inkluderer adskillige back-up systemer til både styre- og bremsefunktioner såvel som batteri backup til ekstra rækkevidde.

Hvis et eller flere af de primære systemer af en eller anden årsag svigter, er back-up systemerne udviklede til at bringe bilen til omgående standsning.

”Midt i næste årti regner vi med, at en tredjedel af de biler, vi sælger, vil være fuldt selvkørende. Vores aftale med Uber understreger vores ambition om at være den leverandør, verdens førende delebilstjenester retter blikket mod” siger Håkan Samuelsson, adm. direktør og koncernchef i Volvo Cars i forbindelse med lanceringen.

Huawei til amerikanske Verizon: Betal for vores patenter

I hvad der virker til at være endnu et skridt i den kolde handelskrig mellem Kina og USA har Huawei bedt amerikanske Verizon om at betale for brugen af en række patenter.

Det skriver The Wall Street Journal, som tilføjer at Verizon efter sigende ikke er kunde hos Huawei.

Hverken Verizon aller Huawei vil direkte kommentere på striden. Men en talsmand for Verizon siger til The Wall Street Journal, at ”sagen er større end bare Verizon". En slet skjult henvisning til handelskrigen mellem stormagterne der pr. føres per stedfordtræder.

Samsung patenterer træk-ud-display

Samsung kæmper stadig med deres foldbare telefoner, som selskabet måtte trække tilbage næsten før de kom på gaden.

Det forhindrer dog ikke telefongiganten i at drømme videre. Senest med et patent på en træk-ud-display, som rulller sig sammen når de ikke bruges.

Det er The Verge der skriver historien. Men de tilføjer også, at der nok går nogle år før vi ser noget lignende i butikkerne.

Mary Meeker har 333 slides til dig - og dem bør du se

Vi missede den forleden, men måske gjorde du det også? Under alle omstændigheder kan vi ikke undgå at nævne, at Mary Meekers legendariske Internet Trend-rapport er klar til download.

Den fulde rapport kan du hente gratis her. I den kan du blandt andet læse at over halvdelen af klodens befolkning nu er på nettet, om hvilke forretningsmodeller der trender pt, om interactive gaming og om det voksende on-demand arbejdsmarked.

Download den før din konkurrent - og så ønskes du i øvrigt en god dag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect