Nets tæt på at tabe kæmpeopgave på betalingsplatform til konkurrent

For næsen af blandt andre Nets - har Mastercard angiveligt sikret sig en opgave om at bygge en ny kæmpe betalingsplatform i Norden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Mastercard er millimeter fra at skrive under på en aftale om en ny nordisk betalingsplatform med seks storbanker.

Det erfarer Børsen.

Dermed ser det ud til, at Mastercard snupper opgaven foran blandt andre Nets, som var med i slutspurten.

Bag aftalen står Danske Bank, Nordea, SEB, Handelsbanken, Swedbank og finske OP Financial Group.

Med arbejdstitlen P27 skal projektet ifølge Børsen være en ny betalingsplatform under bankerne, der skal udgøre en højhastighedsmotorvej til betalinger på tværs af Norden.

"Vi kører nu med ni forskellige platforme i Norden, og det er ekstremt ineffektivt. De platforme, der findes i Danmark, Sverige og Finland, skal erstattes med én," fortæller topchefen i P27, Lars Sjögren, til Børsen.

Platformen forventes implementeret i 2021 og kan komme til at overtage mange af de funktioner, som Nets i dag varetager. Udover de seks storbanker tilbydes alle 350 banker at komme med på løsningen.

Hverken Nets eller Mastercard ønsker at kommentere historien over for Børsen.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S