Nets tæt på at tabe kæmpeopgave på betalingsplatform til konkurrent

For næsen af blandt andre Nets - har Mastercard angiveligt sikret sig en opgave om at bygge en ny kæmpe betalingsplatform i Norden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Mastercard er millimeter fra at skrive under på en aftale om en ny nordisk betalingsplatform med seks storbanker.

Det erfarer Børsen.

Dermed ser det ud til, at Mastercard snupper opgaven foran blandt andre Nets, som var med i slutspurten.

Bag aftalen står Danske Bank, Nordea, SEB, Handelsbanken, Swedbank og finske OP Financial Group.

Med arbejdstitlen P27 skal projektet ifølge Børsen være en ny betalingsplatform under bankerne, der skal udgøre en højhastighedsmotorvej til betalinger på tværs af Norden.

"Vi kører nu med ni forskellige platforme i Norden, og det er ekstremt ineffektivt. De platforme, der findes i Danmark, Sverige og Finland, skal erstattes med én," fortæller topchefen i P27, Lars Sjögren, til Børsen.

Platformen forventes implementeret i 2021 og kan komme til at overtage mange af de funktioner, som Nets i dag varetager. Udover de seks storbanker tilbydes alle 350 banker at komme med på løsningen.

Hverken Nets eller Mastercard ønsker at kommentere historien over for Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S