Nets tæt på at tabe kæmpeopgave på betalingsplatform til konkurrent

For næsen af blandt andre Nets - har Mastercard angiveligt sikret sig en opgave om at bygge en ny kæmpe betalingsplatform i Norden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Mastercard er millimeter fra at skrive under på en aftale om en ny nordisk betalingsplatform med seks storbanker.

Det erfarer Børsen.

Dermed ser det ud til, at Mastercard snupper opgaven foran blandt andre Nets, som var med i slutspurten.

Bag aftalen står Danske Bank, Nordea, SEB, Handelsbanken, Swedbank og finske OP Financial Group.

Med arbejdstitlen P27 skal projektet ifølge Børsen være en ny betalingsplatform under bankerne, der skal udgøre en højhastighedsmotorvej til betalinger på tværs af Norden.

"Vi kører nu med ni forskellige platforme i Norden, og det er ekstremt ineffektivt. De platforme, der findes i Danmark, Sverige og Finland, skal erstattes med én," fortæller topchefen i P27, Lars Sjögren, til Børsen.

Platformen forventes implementeret i 2021 og kan komme til at overtage mange af de funktioner, som Nets i dag varetager. Udover de seks storbanker tilbydes alle 350 banker at komme med på løsningen.

Hverken Nets eller Mastercard ønsker at kommentere historien over for Børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect