Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Flere store amerikanske chip-firmaer arbejder i al stilhed på at få den amerikanske regering til at lempe forbuddet mod Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Flere af de store amerikanske chip-producenter med Qualcomm og Intel i spidsen arbejder i al stilhed på gangene for at få den amerikanske regering til at lette det forbud mod brug af Huaweis produkter, der blev indført for nogle uger siden.

Dette forbud kan du læse mere om her: Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Ifølge nyhedsbureauet Reuters lobbyer de amerikanske tech-firmaer for ophævelse af forbuddet, selv om Huawei selv ikke har tradition for at lobbye i magtens korridorer.

Ifølge Reuters har en række repræsentanter for chiproducenterne Intel, Xilinx og Qualcomm mødtes med embedsmænd for at komme med input og holdninger til forbuddet.

Også brancheorganisationen SIA - ‘The Semiconductor Industry Association’ - har holdt møder med embedsværket på vegne af de amerikanske chip-producenter.

De har her peget på, at Huaweis smartphones, servere og lignende bliver samlet af almindeligt tilgængelige komponenter.

Derfor bør de ikke behandles med samme sikkerheds-foranstaltninger som Huaweis 5G-udstyr, hedder det.

En kilde siger til nyhedsbureauet, at lobby-arbejdet ikke handler om at hjælpe Huawei, men om at undgå, at amerikanske virksomheder lider skade.

Huawei købte i 2018 komponenter for 70 milliarder dollar. Heraf gik de 11 milliarder dollar til amerikanske virksomheder som Qualcomm, Intel og Micron Technology.

[b]Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent
[/b]

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen