Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Flere store amerikanske chip-firmaer arbejder i al stilhed på at få den amerikanske regering til at lempe forbuddet mod Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Flere af de store amerikanske chip-producenter med Qualcomm og Intel i spidsen arbejder i al stilhed på gangene for at få den amerikanske regering til at lette det forbud mod brug af Huaweis produkter, der blev indført for nogle uger siden.

Dette forbud kan du læse mere om her: Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Ifølge nyhedsbureauet Reuters lobbyer de amerikanske tech-firmaer for ophævelse af forbuddet, selv om Huawei selv ikke har tradition for at lobbye i magtens korridorer.

Ifølge Reuters har en række repræsentanter for chiproducenterne Intel, Xilinx og Qualcomm mødtes med embedsmænd for at komme med input og holdninger til forbuddet.

Også brancheorganisationen SIA - ‘The Semiconductor Industry Association’ - har holdt møder med embedsværket på vegne af de amerikanske chip-producenter.

De har her peget på, at Huaweis smartphones, servere og lignende bliver samlet af almindeligt tilgængelige komponenter.

Derfor bør de ikke behandles med samme sikkerheds-foranstaltninger som Huaweis 5G-udstyr, hedder det.

En kilde siger til nyhedsbureauet, at lobby-arbejdet ikke handler om at hjælpe Huawei, men om at undgå, at amerikanske virksomheder lider skade.

Huawei købte i 2018 komponenter for 70 milliarder dollar. Heraf gik de 11 milliarder dollar til amerikanske virksomheder som Qualcomm, Intel og Micron Technology.

[b]Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent
[/b]

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS