Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Flere store amerikanske chip-firmaer arbejder i al stilhed på at få den amerikanske regering til at lempe forbuddet mod Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Flere af de store amerikanske chip-producenter med Qualcomm og Intel i spidsen arbejder i al stilhed på gangene for at få den amerikanske regering til at lette det forbud mod brug af Huaweis produkter, der blev indført for nogle uger siden.

Dette forbud kan du læse mere om her: Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Ifølge nyhedsbureauet Reuters lobbyer de amerikanske tech-firmaer for ophævelse af forbuddet, selv om Huawei selv ikke har tradition for at lobbye i magtens korridorer.

Ifølge Reuters har en række repræsentanter for chiproducenterne Intel, Xilinx og Qualcomm mødtes med embedsmænd for at komme med input og holdninger til forbuddet.

Også brancheorganisationen SIA - ‘The Semiconductor Industry Association’ - har holdt møder med embedsværket på vegne af de amerikanske chip-producenter.

De har her peget på, at Huaweis smartphones, servere og lignende bliver samlet af almindeligt tilgængelige komponenter.

Derfor bør de ikke behandles med samme sikkerheds-foranstaltninger som Huaweis 5G-udstyr, hedder det.

En kilde siger til nyhedsbureauet, at lobby-arbejdet ikke handler om at hjælpe Huawei, men om at undgå, at amerikanske virksomheder lider skade.

Huawei købte i 2018 komponenter for 70 milliarder dollar. Heraf gik de 11 milliarder dollar til amerikanske virksomheder som Qualcomm, Intel og Micron Technology.

[b]Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent
[/b]

Annonce

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,