Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Flere store amerikanske chip-firmaer arbejder i al stilhed på at få den amerikanske regering til at lempe forbuddet mod Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Flere af de store amerikanske chip-producenter med Qualcomm og Intel i spidsen arbejder i al stilhed på gangene for at få den amerikanske regering til at lette det forbud mod brug af Huaweis produkter, der blev indført for nogle uger siden.

Dette forbud kan du læse mere om her: Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Ifølge nyhedsbureauet Reuters lobbyer de amerikanske tech-firmaer for ophævelse af forbuddet, selv om Huawei selv ikke har tradition for at lobbye i magtens korridorer.

Ifølge Reuters har en række repræsentanter for chiproducenterne Intel, Xilinx og Qualcomm mødtes med embedsmænd for at komme med input og holdninger til forbuddet.

Også brancheorganisationen SIA - ‘The Semiconductor Industry Association’ - har holdt møder med embedsværket på vegne af de amerikanske chip-producenter.

De har her peget på, at Huaweis smartphones, servere og lignende bliver samlet af almindeligt tilgængelige komponenter.

Derfor bør de ikke behandles med samme sikkerheds-foranstaltninger som Huaweis 5G-udstyr, hedder det.

En kilde siger til nyhedsbureauet, at lobby-arbejdet ikke handler om at hjælpe Huawei, men om at undgå, at amerikanske virksomheder lider skade.

Huawei købte i 2018 komponenter for 70 milliarder dollar. Heraf gik de 11 milliarder dollar til amerikanske virksomheder som Qualcomm, Intel og Micron Technology.

[b]Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent
[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS