Christian transformerer det globale systemlandskab for en af landets største virksomheder: Sådan beslutter han om pengene skal bruges på sydkoreansk ERP eller sydafrikansk hjemmeside

Interview: Danske Demant er med CIO Christian Pedersen i spidsen ved at ændre koncernens globale it-landskab radikalt. Men transformationen tager tid, når koncernen samtidigt vokser markant. "Den største udfordring har været at få styr på prioriteterne på tværs af de mange brands og lande. Hvor skal vi bruge pengene?," lyder det. Læs hvordan han har grebet opgaven an.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i den globale it-transformation hos Demant
  • Bliv klogere på hvordan man ændrer it-landskabet i en global virksomhed
  • Se hvilke teknologier Demant arbejder med
  • Tjek de største udfordringer
  • Find ud af hvornår projektet skal være færdigt
1.827
9:15 min
I august 2010 tiltrådte Christian Pedersen som CIO for den danske Demant-koncern.

Her fik den tidligere Daimler-CIO, der også har en fortid hos selskaber som Novo Nordisk, Steria og Accenture, til opgave at gennemføre en markant transformation af selskabets globale it-landskab.

Transformationen, der blandt andet omfattede et globalt ERP-projekt, skulle sikre, at it-infrastrukturen i koncernen blev harmoniseret verden over.

Formålet med harmoniseringen var at gøre Demant, der i dag råder over omkring 20 subbrands inden for høresundhed, klar til markant global vækst.

I et interview med Computerworld tager Christian Pedersen os med på Demants transformationsrejse, som stadig er i fuld gang.

Projektets størrelse er nemlig vokset over tid i takt med koncernens ekspansion verden over.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job