Danske Regioner opretter it-råd

Danske Regioner får sit eget it-råd inden nytår. Rådet skal vurdere regionernes fælles it-projekter, som har en størrelse på mindst 10 millioner kroner.

Artikel top billede

Danske Regioners formand Stephanie Lose (V). (Foto: Region Syddanmark / Rune Borre-Jensen)

Inden 2019 bliver til 2020 lancerer Danske Regioner sit eget it-råd.

Det fortæller Danske Regioners formand Stephanie Lose (V), der også er regionsrådsformand i Region Syddanmark, til Digitech.

"Der er flere og flere it- og digitaliseringsprojekter på tværs af regionerne, og de har en tendens til at være ret store. Så vi mener, at det er en god idé at lade nogen kigge os over skulderen, så vi kan lære af tidligere projekter og andre brancher. Og det skal it-rådet bidrage til," siger Stephanie Lose.

Lige nu er Danske Regioner i gang med at finde kandidater til rådet, som skal præsenteres inden nytår.

Tanken med rådet er, at regionale it-projekter af en vis størrelse skal vuederes af rådet, på samme måde som statslige it-projekter af en vis størrelse bliver vurderet af Statens It-råd.

I første omgang bliver der tale om, at det er it-projekter med en værdi på mindst 10 millioner, der samtidig omfatter alle fem danske regioner, som skal vurderes af Danske Regioners it-råd.

Læs også: Efter massiv kritik af Sundhedsplatformen: Nu overvejer Danske Regioner nyt it-råd

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S