Danske Regioner opretter it-råd

Danske Regioner får sit eget it-råd inden nytår. Rådet skal vurdere regionernes fælles it-projekter, som har en størrelse på mindst 10 millioner kroner.

Artikel top billede

Danske Regioners formand Stephanie Lose (V). (Foto: Region Syddanmark / Rune Borre-Jensen)

Inden 2019 bliver til 2020 lancerer Danske Regioner sit eget it-råd.

Det fortæller Danske Regioners formand Stephanie Lose (V), der også er regionsrådsformand i Region Syddanmark, til Digitech.

"Der er flere og flere it- og digitaliseringsprojekter på tværs af regionerne, og de har en tendens til at være ret store. Så vi mener, at det er en god idé at lade nogen kigge os over skulderen, så vi kan lære af tidligere projekter og andre brancher. Og det skal it-rådet bidrage til," siger Stephanie Lose.

Lige nu er Danske Regioner i gang med at finde kandidater til rådet, som skal præsenteres inden nytår.

Tanken med rådet er, at regionale it-projekter af en vis størrelse skal vuederes af rådet, på samme måde som statslige it-projekter af en vis størrelse bliver vurderet af Statens It-råd.

I første omgang bliver der tale om, at det er it-projekter med en værdi på mindst 10 millioner, der samtidig omfatter alle fem danske regioner, som skal vurderes af Danske Regioners it-råd.

Læs også: Efter massiv kritik af Sundhedsplatformen: Nu overvejer Danske Regioner nyt it-råd

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S