Store lande reagerer omgående på Facebooks nye kryptovaluta: Kan få konsekvenser

De store G7-lande reagerer lynhurtigt på Facebooks nye kryptovaluta Libra, der kan få store konsekvenser for finans-systemerne.

Artikel top billede

Dårligt nok var blækket tørt på Facebooks whitepaper om selskabets kommende kryptovaluta, før verdens førende økonomier reagerer.

Facebook præsenterde tirsdag sine planer om den kommende kryptovaluta, Libra, hvilket du kan læse mere om her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Det får nu G7-landene til at meddele, at de vil etablere et slags vagtværn, der skal undersøge risici og konsekvenser, som en valuta af denne type kan få på de veletablerede finansielle systemer.

Arbejdsgruppen skal desuden undersøge, hvordan der kan indføres kontrol-funktioner, som kan forhindre, at kryptovalutaen anvendes til hvidvask, hedder det.

Også forskellige centralbanker samt den internationale monetære fond, IMF, vil deltage i arbejdet, der ventes at udmønte sig i en række rapporter.

Den første ventes allerede inden for en måneds tid.

Arbejdsgruppen vil ‘kigge nærmere på en række udfordringer, der har rejst sig på grund af fremkomsten af ‘stable coins’,” lyder det fra gruppen.

De tæller blandt andet ‘systemiske konsekvenser i brug af kryptovaluta, forbruger-beskyttelse, forskellige kontrol-udfordringer samt udfordringer med overførsel af monetære principper,” hedder det.

G7-landene er Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Storbritannien og USA.

Sammen regnes de for at være de syv førende økonomier i verden. Tilsammen repræsenterer de 58 procent af verdens samlede økonomi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura