Nets-formand forsvarer stærkt kritiseret aktieprogram: Det er blevet misforstået

Den danske betalingsgigant Nets har været under massiv kritik for lønprogrammet til det øverste ledelseslag. Nu forsvarer bestyrelsesformanden lønnen.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

De seneste uger har den danske betalingsvirksomhed Nets været udsat for en massiv kritik, efter at Dagbladet Børsen kunne fortælle, at topledelsen kan tjene op imod syv milliarder kroner i et aktieprogram.

Men det er slet ikke et realistisk scenarie, siger formand for Nets, tyske Stefan Götz, til Berlingske, der mener at ordningen er blevet misforstået.

“De syv milliarder er ikke det realistiske scenarie, det er et ønskescenarie. Det ville kræve et afkast på vores investering, hvor det kom tre en halv gange tilbage igen. Det er ikke et realistisk scenarie,” siger han til avisen.

Læs også: Nets pumpede penge ind i topchefers investeringer i Nets inden salg

Dermed svarer Nets for første gang på den kritik, der har været af topchefernes aktieprogram.

I stedet peger han på, at de pågælende medarbejdere også selv tager en "signifikant" risiko ved at indbetale deres egne penge i aktieprogrammet.

Ifølge Børsens beregninger betyder aktieprogrammet, at topchef Bo Nilsson, vil kunne tjene op til 1,9 milliarder kroner.

Götz siger desuden til avisen, at han ikke mener, der er tale om et lukrativt lønprogram. Det er nemlig en investering for de ledende medarbejdere, der er en del af programmet.

Læs mere her: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg