Nets-formand forsvarer stærkt kritiseret aktieprogram: Det er blevet misforstået

Den danske betalingsgigant Nets har været under massiv kritik for lønprogrammet til det øverste ledelseslag. Nu forsvarer bestyrelsesformanden lønnen.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

De seneste uger har den danske betalingsvirksomhed Nets været udsat for en massiv kritik, efter at Dagbladet Børsen kunne fortælle, at topledelsen kan tjene op imod syv milliarder kroner i et aktieprogram.

Men det er slet ikke et realistisk scenarie, siger formand for Nets, tyske Stefan Götz, til Berlingske, der mener at ordningen er blevet misforstået.

“De syv milliarder er ikke det realistiske scenarie, det er et ønskescenarie. Det ville kræve et afkast på vores investering, hvor det kom tre en halv gange tilbage igen. Det er ikke et realistisk scenarie,” siger han til avisen.

Læs også: Nets pumpede penge ind i topchefers investeringer i Nets inden salg

Dermed svarer Nets for første gang på den kritik, der har været af topchefernes aktieprogram.

I stedet peger han på, at de pågælende medarbejdere også selv tager en "signifikant" risiko ved at indbetale deres egne penge i aktieprogrammet.

Ifølge Børsens beregninger betyder aktieprogrammet, at topchef Bo Nilsson, vil kunne tjene op til 1,9 milliarder kroner.

Götz siger desuden til avisen, at han ikke mener, der er tale om et lukrativt lønprogram. Det er nemlig en investering for de ledende medarbejdere, der er en del af programmet.

Læs mere her: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S