Nets-formand forsvarer stærkt kritiseret aktieprogram: Det er blevet misforstået

Den danske betalingsgigant Nets har været under massiv kritik for lønprogrammet til det øverste ledelseslag. Nu forsvarer bestyrelsesformanden lønnen.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

De seneste uger har den danske betalingsvirksomhed Nets været udsat for en massiv kritik, efter at Dagbladet Børsen kunne fortælle, at topledelsen kan tjene op imod syv milliarder kroner i et aktieprogram.

Men det er slet ikke et realistisk scenarie, siger formand for Nets, tyske Stefan Götz, til Berlingske, der mener at ordningen er blevet misforstået.

“De syv milliarder er ikke det realistiske scenarie, det er et ønskescenarie. Det ville kræve et afkast på vores investering, hvor det kom tre en halv gange tilbage igen. Det er ikke et realistisk scenarie,” siger han til avisen.

Læs også: Nets pumpede penge ind i topchefers investeringer i Nets inden salg

Dermed svarer Nets for første gang på den kritik, der har været af topchefernes aktieprogram.

I stedet peger han på, at de pågælende medarbejdere også selv tager en "signifikant" risiko ved at indbetale deres egne penge i aktieprogrammet.

Ifølge Børsens beregninger betyder aktieprogrammet, at topchef Bo Nilsson, vil kunne tjene op til 1,9 milliarder kroner.

Götz siger desuden til avisen, at han ikke mener, der er tale om et lukrativt lønprogram. Det er nemlig en investering for de ledende medarbejdere, der er en del af programmet.

Læs mere her: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S