Nets afviser at fremlægge topchefs potentielle gigant-gevinst

Topledelsen i Nets kan samlet set score op med 7 milliarder kroner på et nyt incitamentsprogram, men selskabet ønsker ikke afsløre, hvor meget topchefen Bo Nilsson kan tjene på det.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Det kom for nylig frem, at Nets topledelse samlet set kan score helt op mod syv milliarder kroner som led i et nyt incitamentsprogram.

Men ifølge Børsen afviser Nets bestyrelsesformand Stefan Götz at oplyse, hvor meget Nets topchef Bo Nilsson kan tjene på incitamentsprogrammet.

"Det tror jeg ikke, at vi vil gøre. Vi gør det ikke for vores andre selskaber. Jeg kan ikke se pointen i det. Vi er transparente i forhold til, hvordan programmet virker. Resten er en privat sag for de personer, som har investeret," siger Stefan Götz til Børsen.

Læs mere her: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Medie anslår milliardgevinst

Børsen vurderer dog selv, at Bo Nilsson vil stå til at tjene i 1,9 milliarder kroner, hvis incitamentsprogrammer giver fuldt udbytte.

Stefan Götz har dog netop oplyst i et interview med Berlingske, at det ifølge ham er urealistisk at forestille at incitamentsprogrammet vil kaste syv milliarder kroner af sig.

“De syv milliarder er ikke det realistiske scenarie, det er et ønskescenarie. Det ville kræve et afkast på vores investering, hvor det kom tre en halv gange tilbage igen. Det er ikke et realistisk scenarie,” siger han til Berlingske.

Læs også:
Nets-formand forsvarer stærkt kritiseret aktieprogram: Det er blevet misforstået

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos