Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Som følge af stridighederne mellem USA og Kina er Apple gået i gang med at gøre dets forsyningskæde mindre afhængig af produktionen i Kina. Apple har netop bedt sine største leverandører om at afdække mulighederne for at flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina.

Artikel top billede

Apple har bedt sine største leverandører om at undersøge omkostningerne ved at flytte 15 til 30 procent af deres produktion væk fra Kina.

Anmodningen sker i forbindelse med, at Apple er i gang med at ændre selskabets forsyningskæde som følge af handelsstridighederne mellem USA og Kina.

Det skriver Reuters.

Flere kilder har over for mediet Nikkei Asian Review gjort det klart, at Apple kommer til at holde fast i beslutningen om at gøre sig mere uafhængig af Kina trods en eventuel handelsaftale mellem USA og Kina.

Ifølge kreditvurderingsvirksomheden Fitch er Apple, Dell Technologies og HP Inc potentielle kandidater, hvis Kina vil slå tilbage mod USA som modsvar på, at Huawei blev sortlistet.

Læs også: Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

En række leverandører til Apple er blevet bedt om at overveje deres produktionsmuligheder uden for verdens folkerigeste land.

De omfatter blandt andre Apples hovedleverandør, når det gælder fremstillingen af iPhones, Foxconn. Herudover omfatter de Pegatron Corp, Wistron Corp, den store Mac-producent Quanta Computer, Ipad-producenten Compal Electronics, AirPods-producenten Inventec Corp samt Luxshare-ICT og Goertek.

Læs også: Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Ifølge Reuters er lande som Mexico, Indien, Vietnam, Indonesien og Malaysia potentielle kandidater til at overtage noget af den kinesiske produktion.

Apple hentede omkring 18 procent af dets omsætning fra Kina i tredje kvartal af 2019. Selskabet har ikke sat en deadline for, hvornår leverandørerne skal have indgivet deres forretningsforslag.

Ifølge Nikkei Asian Review vil en eventuel flytning af produktion tage minimum 18 måneder at starte op, efter at beslutning er taget.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS