Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Som følge af stridighederne mellem USA og Kina er Apple gået i gang med at gøre dets forsyningskæde mindre afhængig af produktionen i Kina. Apple har netop bedt sine største leverandører om at afdække mulighederne for at flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina.

Artikel top billede

Apple har bedt sine største leverandører om at undersøge omkostningerne ved at flytte 15 til 30 procent af deres produktion væk fra Kina.

Anmodningen sker i forbindelse med, at Apple er i gang med at ændre selskabets forsyningskæde som følge af handelsstridighederne mellem USA og Kina.

Det skriver Reuters.

Flere kilder har over for mediet Nikkei Asian Review gjort det klart, at Apple kommer til at holde fast i beslutningen om at gøre sig mere uafhængig af Kina trods en eventuel handelsaftale mellem USA og Kina.

Ifølge kreditvurderingsvirksomheden Fitch er Apple, Dell Technologies og HP Inc potentielle kandidater, hvis Kina vil slå tilbage mod USA som modsvar på, at Huawei blev sortlistet.

Læs også: Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

En række leverandører til Apple er blevet bedt om at overveje deres produktionsmuligheder uden for verdens folkerigeste land.

De omfatter blandt andre Apples hovedleverandør, når det gælder fremstillingen af iPhones, Foxconn. Herudover omfatter de Pegatron Corp, Wistron Corp, den store Mac-producent Quanta Computer, Ipad-producenten Compal Electronics, AirPods-producenten Inventec Corp samt Luxshare-ICT og Goertek.

Læs også: Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Ifølge Reuters er lande som Mexico, Indien, Vietnam, Indonesien og Malaysia potentielle kandidater til at overtage noget af den kinesiske produktion.

Apple hentede omkring 18 procent af dets omsætning fra Kina i tredje kvartal af 2019. Selskabet har ikke sat en deadline for, hvornår leverandørerne skal have indgivet deres forretningsforslag.

Ifølge Nikkei Asian Review vil en eventuel flytning af produktion tage minimum 18 måneder at starte op, efter at beslutning er taget.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune