Fagforbund: Omstridt byggefirma fortsat i gang på Facebook-byggeri i Odense

Byggefirmaet Tag og Facade DK arbejder fortsat på Facebooks byggeri i Odense, selv om det er blevet afsløret i både løndumping og skattesnyd, raser fagforbund.

Artikel top billede

Indkørsel til byggeriet i Odense. (Foto: Dan Jensen)

Det britisk-ejede byggerfirma Tag og Facade DK er fortsat i gang med at arbejde på Facebooks store datacenter-byggeri i Odense, skriver fagforbundet 3F.

Det sker, selv om byggefirmaet i foråret blev afsløret i at have snydt 115 ansatte i løn, hvilket i februar førte til en regning på 6,8 millioner efter forlig med fagforbundet 3F.

Det kan du læse mere om her: Fagforbund siger stop: Arbejdere snydt i stor stil for løn på Facebooks byggeri i Odense

Dengang sagde storentreprenøren Mace, der har hyret det britiske firma, til fagforbundet at Tag og Facade DK var ‘på vej ud ad byggepladsen.’

Fagforbundet meddeler imidlertid nu, at Tag og Facade DK fortsat er i gang på byggepladsen, hvor det beskæftiger omkring 50 ansatte.

Til Fagbladet 3F meddeler Mace dog, at Tag og Facade DK’s tilstedeværelse på byggepladsen synger på sidste vers.

“Som tidligere udtalt er Tag og Facade DK på vej ud af byggepladsen. De er lige nu ved at afslutte mindre arbejdsopgaver samt udbedre defekter, hvilket er juridisk påkrævet. Så snart den proces er afsluttet, vil de ikke være af finde på byggepladsen længere,” meddeler Mace til fagbladet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,