Fagforbund: Omstridt byggefirma fortsat i gang på Facebook-byggeri i Odense

Byggefirmaet Tag og Facade DK arbejder fortsat på Facebooks byggeri i Odense, selv om det er blevet afsløret i både løndumping og skattesnyd, raser fagforbund.

Artikel top billede

Indkørsel til byggeriet i Odense. (Foto: Dan Jensen)

Det britisk-ejede byggerfirma Tag og Facade DK er fortsat i gang med at arbejde på Facebooks store datacenter-byggeri i Odense, skriver fagforbundet 3F.

Det sker, selv om byggefirmaet i foråret blev afsløret i at have snydt 115 ansatte i løn, hvilket i februar førte til en regning på 6,8 millioner efter forlig med fagforbundet 3F.

Det kan du læse mere om her: Fagforbund siger stop: Arbejdere snydt i stor stil for løn på Facebooks byggeri i Odense

Dengang sagde storentreprenøren Mace, der har hyret det britiske firma, til fagforbundet at Tag og Facade DK var ‘på vej ud ad byggepladsen.’

Fagforbundet meddeler imidlertid nu, at Tag og Facade DK fortsat er i gang på byggepladsen, hvor det beskæftiger omkring 50 ansatte.

Til Fagbladet 3F meddeler Mace dog, at Tag og Facade DK’s tilstedeværelse på byggepladsen synger på sidste vers.

“Som tidligere udtalt er Tag og Facade DK på vej ud af byggepladsen. De er lige nu ved at afslutte mindre arbejdsopgaver samt udbedre defekter, hvilket er juridisk påkrævet. Så snart den proces er afsluttet, vil de ikke være af finde på byggepladsen længere,” meddeler Mace til fagbladet.

Annonce

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub