Facebook indkaldt til senatshøring: Skal forklare sig om ny kryptovaluta

Det amerikanske senat indkalder Facebook til høring, efter selskabet har meddelt, at det planlægger at lancere sin egen kryptovaluta.

Artikel top billede

Det amerikanske senat indkalder Facebook til høring, hvor selskabet skal forklare sig over for senatets særlige bank-komite.

Høringen skal finde sted 16. juli, og den kommer alene til at handle om Facebooks kommende kryptovaluta, Libra, som selskabet for få dage offentliggjorde planer om.

Det kan du læse mere om her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Facebook-valutaen har fået en række store økonomier til at reagere - ikke mindst G7-landene, hvilket du kan læse mere om her:

Ifølge Reuters vil senats-høringen komme til at fokusere på detaljer i Libra-projektet samt forskellige privacy-temaer.

Netop privacy har været en del af diskussionen omkring Facebook, siden det kom frem, at selskabet i forbindelse med det seneste amerikanske præsidentvalg udleverede data til britiske Cambridge Analytica om bruger-vaner.

Det kan du læse mere om her: Store lande reagerer omgående på Facebooks nye kryptovaluta: Kan få konsekvenser

Facebook har tidligere meddelt, at selskabet ser frem til at besvare spørgsmål om projektet fra de amerikanske lovgivere.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest