Facebook indkaldt til senatshøring: Skal forklare sig om ny kryptovaluta

Det amerikanske senat indkalder Facebook til høring, efter selskabet har meddelt, at det planlægger at lancere sin egen kryptovaluta.

Artikel top billede

Det amerikanske senat indkalder Facebook til høring, hvor selskabet skal forklare sig over for senatets særlige bank-komite.

Høringen skal finde sted 16. juli, og den kommer alene til at handle om Facebooks kommende kryptovaluta, Libra, som selskabet for få dage offentliggjorde planer om.

Det kan du læse mere om her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Facebook-valutaen har fået en række store økonomier til at reagere - ikke mindst G7-landene, hvilket du kan læse mere om her:

Ifølge Reuters vil senats-høringen komme til at fokusere på detaljer i Libra-projektet samt forskellige privacy-temaer.

Netop privacy har været en del af diskussionen omkring Facebook, siden det kom frem, at selskabet i forbindelse med det seneste amerikanske præsidentvalg udleverede data til britiske Cambridge Analytica om bruger-vaner.

Det kan du læse mere om her: Store lande reagerer omgående på Facebooks nye kryptovaluta: Kan få konsekvenser

Facebook har tidligere meddelt, at selskabet ser frem til at besvare spørgsmål om projektet fra de amerikanske lovgivere.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S