"Alt i alt igangsatte jeg fem nye initiativer, hvor et par af dem fik finansiering direkte af Steve Ballmer "

I hans sidste investering stak Steve Ballmer os en stor mængde penge og sagde 'Bjarne, du bliver nødt til at love mig, at hvis du får de her penge, så skal du bygge et firma inde i firmaet"

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Jeg har prøvet at bygge en startup inde i et eksisterende firma før. Jeg har været mange år hos Microsoft, hvor jeg fandt ud af, at jeg havde en særlig evne, eller i det mindste en særlige interesse, i at innovere.

Så jeg skabte et globalt innovationsteam hos Microsoft, hvor vi fandt på nogle fantastiske idéer.

Jeg etablerede også det første IoT-initiativ hos Microsoft på verdensplan - og der endte jeg med at have et såkaldt 'formal business review' med Bill Gates.

Det var en vild oplevelse.

Alt i alt igangsatte jeg fem nye initiativer, hvor et par af dem fik finansiering direkte fra Steve Ballmer.

I hans sidste investering stak Steve Ballmer os en stor mængde penge og sagde 'Bjarne, du bliver nødt til at love mig, at hvis du får de her penge, så skal du bygge et firma inde i firmaet - for vi er virkeligt ikke særligt gode til start-ups. Vi slår dem ihjel'.

Det er den sædvanlige historie. Men det viste sig, at det gik faktisk ret godt.

Så derfor blev jeg kontaktet af Nilfisk, som sagde, at de ville have nøjagtigt den samme slags løsning. Der, hvor du bygger noget helt nyt - men stadig som en del af den eksisterende virksomhed.

Bjarne Schøn, vice president for Digital Services hos Nilfisk
- Hør hele Bjarne Schøns historie i podcasten The digital edge.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura