Morgen-briefing: Slack går på børsen med kursstigninger / Danmarks bedste universitets-startup bliver fundet i dag / Nemlig-stifter: Fremtiden byder på droneleveringer / Ericsson forudser overraskende hurtig 5G-udrulning

Slack går på børsen med kursstigninger. Danmarks bedste universitets-startup bliver fundet i dag. Nemlig-stifter: Fremtiden byder på droneleveringer. Ericsson forudser overraskende hurtig 5G-udrulning og så er væksten gået i stå for en dansk rengøringsplatform

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen

Her kommer ugens sidste morgenbriefing fra Computerworld.

Vi kickstarter dagens nyhedsfix med historien om en stor amerikansk børsnotering:

Slack går på børsen med kursstigninger

Det populære amerikanske samarbejdsværktøj Slack, som vi tidligere har kaldt for verdens hurtigst voksende stykke enterprise-software, er netop blevet børsnoteret.

Men i lighed med streamingtjenesten Spotify bliver Slack ikke børsnoteret ved et traditionelt udbud, men i stedet vil der være tale om en såkaldt direkte børsnotering, hvor selskabets eksisterende investorer får deres aktier noteret på børsen.

New York Stock Exchange fastsatte ifølge Reuters i første omgang en såkaldt referenceværdi på selskabets aktier, der vurderede selskabet til 16 milliarder dollar, men få timer efter børsåbningen torsdag var Slacks markedsværdi steget til 23 milliarder dollar.

Danmarks bedste universitets-startup bliver fundet i dag

I eftermiddag bliver landets mest lovende universitets-iværksætter fundet.

Det sker til et award-show hos Ingeniørforeningen, IDA, hvor en række startups, der er blevet stiftet af studerende på danske universiteter vil deltage.

Blandt de deltagende startups er Parkshare, Gaming Buddy, Viobac, Dianox og Blue Lobster.

Sidstnævnte har udviklet en app, der giver restauranter og privatpersoner lettere adgang til at købe lokale friskfangede fisk. Blue Lobsters stifter Nima Tisdall er blandt andet blev udnævnt til rollemodel af Obama-fonden.

Nemlig-stifter: Fremtiden byder på droneleveringer

Det danske internet-supermarked Nemlig.coms stifter og administrerende direktør Stefan Plenge er helt overbevist om, at vi i Danmark kommer til at se voldsomme forandringer i den måde, som vores net-indkøb bliver leveret på.

"Jeg er fuldstændig overbevist om, at vi kommer til at se droner og selvflyvende enheder stå for udbringning af dagligvarer," siger han til Børsen.

I USA er især Amazon kendt for at investere heftigt i nye leveringsformer, og selskabet har allerede foretaget de første eksperimenter med droneleveringer.

Ericsson forudser overraskende hurtig 5G-udrulning

Svenske Ericsson, der kommer til at få udrulning af TDC’S 5G-net, forudser, at den globale 5G-udrulning kommer til at foregå hurtigere end ventet.

I en pressemeddelelse forudser Ericsson, at 1,9 milliarder mennesker, hvilket svarer til halvdelen af jorden befolkning, vil have 5G dækning om fem år. Samtidig vil 5G-nettet stå for en tredjedel af den globale mobiltrafik.

"Den globale 5G-adoption sker i et hurtigere tempo, end vi havde forestillet os. Det afspejler, at ikke bare danske forbrugere og serviceudbydere - men det meste af verden er begejstret for teknologien,” siger Niclas Backlund, chef for Ericsson i Danmark, i følge pressemeddelelsen.

Væksten gik i stå for dansk rengøringsplatform

Den danske rengøringsplatform Happy Helper blev sidste år børsnoteret på First North-børsen med store vækst-ambitioner, men fra december 2018 og seks måneder frem oplevede selskabet tilbagegang. Det skriver erhvervsmediet Finans.

Ifølge Finans er det først for nylig, at platformen igen er tilbage på et niveau, hvor nøgletallene er bedre end i december.

“Vi har haft noget tech-implementering, som har taget længere tid end ellers. Men væksten går den rigtige vej. Jeg synes, at vores vækstrejse har været ret fin,” siger Dennis Forchhammer, der er medstifter af Happy Helper til Finans.

Om dagen i dag

I dag for 15 år siden foretog Microsoft-stifteren Paul Allens fartøj SpaceShipOne verdens første bemandede private rumflyvning.

Piloten på flyvningen var sydafrikanske Mike Melvill.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S