Dansk it-kommission klar med 16 forslag: Vil have data ud af virksomheders hænder og indføre særlig tech-skat

Den danske it-kommission TechDK er klar med sin første rapport. Vil have indført særlig it-skat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Data skal ud ad virksomhedernes hænder og istedet altid følge brugerne. Og der skal indføres en særlig skat for globale it-selskaber.

Sådan lyder nogle af forslagene fra arbejdsgruppen TechDK, som fagforbundet Djøf nedsatte i foråret med henblik på at indlede det, der dengang blev kaldt for en ‘demokratisk debat om teknologiens rolle i fremtidens samfundt.”

I kommissionens første rapport barsler den med 16 konkrete forslag.

Særlig skat

Et af dem er indførelsen af det, som kommissionen kalder for en 5-5-5-skat for virksomheder, der leverer digitale tjenester.

De tre fem-taller henviser til, at arbejdsgruppen mener, at virksomheder med mere end fem milliarder kroner i global omsætning og fem millioner kroner i dansk omsætning skal betale fem procent i skat af deres danske omsætning til den danske statskasse.

I rapporten fremhæves Google og Facebook som eksempler på selskaber, hvis aktiviteter ikke beskattes tilstrækkeligt i Danmark.

“Det anbefales, at skatten indføres fra sommeren 2020, såfremt der inden da ikke er kommet en løsning i EU eller OECD, som er at foretrække,” lyder det i rapoorten.

Arbejdsgruppen peger dog også på, at en skat af denne type primært vil ramme amerikanske tech-virksomheder.

“Derfor kan der forventes et gengældelsesangreb fra USA på danske virksomheder. Også selvom Donald Trumps forhold til de store techselskaber ofte er på frysepunktet,” hedder det.

Desuden vil Djøf-arbejdsgruppen have revet data ud af virksomhedernes kontrol.

“For at gøre det lettere for brugere at skifte mellem digitale tjenester skal man kunne bruge tredjepartstjenester til at få adgang til monopolernes services gennem API’er,” lyder det i rapporten.

De 16 forslag er:
- Data skal følge brugeren - ikke virksomheden.

- Der skal indføres nye branchekategorier, som tager højde for brugerantal, datamængder og opmærksomhed.

- Tættere samarbejde mellem virksomheder, så de kan matche de store techgiganter.

- Ny 5-5-5-skat.

- Slut med tracking af borgerne.

- Pligt til orientering og samtykke, når det gælder samkørsel af data.

- Brugere skal kunne holde virksomheder ansvarlige for skadelige konsekvenser
af deres databehandling.

- Al data til kommerciel brug skal slettes efter et år.

- Virksomheders indtjening på data om borgerne skal beskattes.

- Der skal indføres certificering for databeskyttelse.

- De digitale platforme skal indbetale pension og feriepenge til freelancere.

- De digitale platforme skal tvinges til at oplyse om skjulte omkostninger for freelancere.

- Større fradrag på omkostninger til efteruddannelse.

- Etablering af løbende teknologi-fremskrivninger.

- Mulighed for et års orlov til efteruddannelse hvert 10. år.

- Nye praktikordninger.

Du kan læse hele rapporten her med uddybning af alle punkterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S