Dansk it-kommission klar med 16 forslag: Vil have data ud af virksomheders hænder og indføre særlig tech-skat

Den danske it-kommission TechDK er klar med sin første rapport. Vil have indført særlig it-skat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Data skal ud ad virksomhedernes hænder og istedet altid følge brugerne. Og der skal indføres en særlig skat for globale it-selskaber.

Sådan lyder nogle af forslagene fra arbejdsgruppen TechDK, som fagforbundet Djøf nedsatte i foråret med henblik på at indlede det, der dengang blev kaldt for en ‘demokratisk debat om teknologiens rolle i fremtidens samfundt.”

I kommissionens første rapport barsler den med 16 konkrete forslag.

Særlig skat

Et af dem er indførelsen af det, som kommissionen kalder for en 5-5-5-skat for virksomheder, der leverer digitale tjenester.

De tre fem-taller henviser til, at arbejdsgruppen mener, at virksomheder med mere end fem milliarder kroner i global omsætning og fem millioner kroner i dansk omsætning skal betale fem procent i skat af deres danske omsætning til den danske statskasse.

I rapporten fremhæves Google og Facebook som eksempler på selskaber, hvis aktiviteter ikke beskattes tilstrækkeligt i Danmark.

“Det anbefales, at skatten indføres fra sommeren 2020, såfremt der inden da ikke er kommet en løsning i EU eller OECD, som er at foretrække,” lyder det i rapoorten.

Arbejdsgruppen peger dog også på, at en skat af denne type primært vil ramme amerikanske tech-virksomheder.

“Derfor kan der forventes et gengældelsesangreb fra USA på danske virksomheder. Også selvom Donald Trumps forhold til de store techselskaber ofte er på frysepunktet,” hedder det.

Desuden vil Djøf-arbejdsgruppen have revet data ud af virksomhedernes kontrol.

“For at gøre det lettere for brugere at skifte mellem digitale tjenester skal man kunne bruge tredjepartstjenester til at få adgang til monopolernes services gennem API’er,” lyder det i rapporten.

De 16 forslag er:
- Data skal følge brugeren - ikke virksomheden.

- Der skal indføres nye branchekategorier, som tager højde for brugerantal, datamængder og opmærksomhed.

- Tættere samarbejde mellem virksomheder, så de kan matche de store techgiganter.

- Ny 5-5-5-skat.

- Slut med tracking af borgerne.

- Pligt til orientering og samtykke, når det gælder samkørsel af data.

- Brugere skal kunne holde virksomheder ansvarlige for skadelige konsekvenser
af deres databehandling.

- Al data til kommerciel brug skal slettes efter et år.

- Virksomheders indtjening på data om borgerne skal beskattes.

- Der skal indføres certificering for databeskyttelse.

- De digitale platforme skal indbetale pension og feriepenge til freelancere.

- De digitale platforme skal tvinges til at oplyse om skjulte omkostninger for freelancere.

- Større fradrag på omkostninger til efteruddannelse.

- Etablering af løbende teknologi-fremskrivninger.

- Mulighed for et års orlov til efteruddannelse hvert 10. år.

- Nye praktikordninger.

Du kan læse hele rapporten her med uddybning af alle punkterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS