Dansk it-kommission klar med 16 forslag: Vil have data ud af virksomheders hænder og indføre særlig tech-skat

Den danske it-kommission TechDK er klar med sin første rapport. Vil have indført særlig it-skat.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Data skal ud ad virksomhedernes hænder og istedet altid følge brugerne. Og der skal indføres en særlig skat for globale it-selskaber.

Sådan lyder nogle af forslagene fra arbejdsgruppen TechDK, som fagforbundet Djøf nedsatte i foråret med henblik på at indlede det, der dengang blev kaldt for en ‘demokratisk debat om teknologiens rolle i fremtidens samfundt.”

I kommissionens første rapport barsler den med 16 konkrete forslag.

Særlig skat

Et af dem er indførelsen af det, som kommissionen kalder for en 5-5-5-skat for virksomheder, der leverer digitale tjenester.

De tre fem-taller henviser til, at arbejdsgruppen mener, at virksomheder med mere end fem milliarder kroner i global omsætning og fem millioner kroner i dansk omsætning skal betale fem procent i skat af deres danske omsætning til den danske statskasse.

I rapporten fremhæves Google og Facebook som eksempler på selskaber, hvis aktiviteter ikke beskattes tilstrækkeligt i Danmark.

“Det anbefales, at skatten indføres fra sommeren 2020, såfremt der inden da ikke er kommet en løsning i EU eller OECD, som er at foretrække,” lyder det i rapoorten.

Arbejdsgruppen peger dog også på, at en skat af denne type primært vil ramme amerikanske tech-virksomheder.

“Derfor kan der forventes et gengældelsesangreb fra USA på danske virksomheder. Også selvom Donald Trumps forhold til de store techselskaber ofte er på frysepunktet,” hedder det.

Desuden vil Djøf-arbejdsgruppen have revet data ud af virksomhedernes kontrol.

“For at gøre det lettere for brugere at skifte mellem digitale tjenester skal man kunne bruge tredjepartstjenester til at få adgang til monopolernes services gennem API’er,” lyder det i rapporten.

De 16 forslag er:
- Data skal følge brugeren - ikke virksomheden.

- Der skal indføres nye branchekategorier, som tager højde for brugerantal, datamængder og opmærksomhed.

- Tættere samarbejde mellem virksomheder, så de kan matche de store techgiganter.

- Ny 5-5-5-skat.

- Slut med tracking af borgerne.

- Pligt til orientering og samtykke, når det gælder samkørsel af data.

- Brugere skal kunne holde virksomheder ansvarlige for skadelige konsekvenser
af deres databehandling.

- Al data til kommerciel brug skal slettes efter et år.

- Virksomheders indtjening på data om borgerne skal beskattes.

- Der skal indføres certificering for databeskyttelse.

- De digitale platforme skal indbetale pension og feriepenge til freelancere.

- De digitale platforme skal tvinges til at oplyse om skjulte omkostninger for freelancere.

- Større fradrag på omkostninger til efteruddannelse.

- Etablering af løbende teknologi-fremskrivninger.

- Mulighed for et års orlov til efteruddannelse hvert 10. år.

- Nye praktikordninger.

Du kan læse hele rapporten her med uddybning af alle punkterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S