Morgen-briefing: Nets-medarbejdere utilfredse med formands forklaring / Virksomheder må ikke afvise kontantbetalinger / Nye råd fra Datatilsynet

Nets-medarbejdere utilfredse med formands forklaring. Trackman har gennembrud i amerikansk golfsport. Virksomheder må ikke afvise kontantbetalinger. Nye råd fra Datatilsynet. Amazon får patent på ‘overvågning as a service’.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer mandagens morgen-briefing.

Nets-medarbejdere utilfredse med formands forklaring

Flere Nets-medarbejdere er utilfredse med en udtalelse til Børsen fra bestyrelsesformand Stefan Götz om, at ‘folk forstår, hvor de er en del’ af Nets lukrative bonusprogram eller ej, Børsen.

Bonusprogrammet betyder, at Nets-ledelsen er blevet stillet mere end to milliarder kroner i udsigt til deling, hvis de når en række mål.

Til avisen kalder ansatte formandens udsagn for ‘sludder’ og ‘løgn og latin.’

“Personligt finder jeg og mange af mine kolleger det dybt demotiverende, at meningen med mit arbejde er at gøre 70 af mine kolleger ustyrligt rige,” skriver en medarbejder i en mail til avisen.

Trackman har gennembrud i amerikansk golfsport

Den amerikanske golf-turnering U.S. Open har for alvor taget radarteknologioen fra danske Trackman til sig, skriver Finans.

Medstifter Fredrik Tuxen anvender 15 af 20 professionelle spillere Trackman, via radarteknologi følger den lille goldbolds bane.

"Lige nu er vi tæt på at have udviklet produkter til fodbold og amerikansk football. Vi har besøgt en masse af de bedste hold, så jeg vil tro, at vi begynder at opbygge en mindre omsætning i 2020 inden for de to sportsgrene," siger den anden stifter, Klaus Eldrup-Jørgensen til avisen.

Du kan læse mere om Trackman her: Tre danskere skovler penge ind på salg af radar-løsning: Sigter efter at runde en milliard om fire år

Virksomheder må ikke afvise kontantbetalinger

Det kan godt være, at vi lever i en digital tid. Men driver du butik, så må du som udgangspunkt ikke sige nej til at modtage kontanter som betaling.

Sådan lyder konklusionen i en ny afgørelse fra Forbrugerombudsmanden, der har behandlet spørgsmålet efter flere henvendelser fra både kunder og virksomheder.

“Ifølge kontantreglen skal virksomheder i tidsrummet fra klokken 06:00 til klokken 22:00 tage imod kontanter, hvis de modtager betaling med betalingsinstrumenter, som f.eks. betalingskort og -apps,” lyder det fra Forbrugerombudsmanden.

Reglen gælder dog ikke for såkaldt fjernsalg, der inkluderer telefonsalg samt salg over nettet.

Du finder hele afgørelsen fra Forbrugerombudsmanden her.

Nye råd fra Datatilsynet

Datatilsynet er klar med en række gode råd til risikostyring i forbindelse med håndtering af persondata.

“Som følge af at sikkerhed er blevet mere centralt placering i lovgivningen, er risici og vurdering af disse også blevet mere centralt placeret,” lyder det fra Datatilsynet.

Vejledningen indeholder en skabelon med en række spørgsmål, som man kan anvende til at danne sig et systematisk overblik over risiko-billedet i virksomheden.

Du finder hele vejledningen her.

Amazon får patent på ‘overvågning as a service’

Amazon har i USA fået patent på en løsning til automatisk overvågning, hvilket amerikanske medier spydigt har døbt ‘overvågning as a service.’

Selskabets indleverede ansøgningen helt tilbage i 2015, og det blev tildelt for nogle uger siden.

Patentet med nummer 10.313.638 er på en "unmanned aerial vehicle based surveillance as a service’ - altså en drone, der automatisk kan overvåge bestemte områder.

Du finder hele patentet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S