Skattesager kan være vej: Skattestyrelsen lægger sig fladt ned i stor sag om transfer pricing med it-kæmper

Indblik: Det kan blive en dyr affære for statskassen, hvis multinationale selskaber vælger at genåbne transfer pricing-sager. Skat 'lægger sig fladt ned og siger, at der har ikke været hjemmel til det synspunkt, som vi har behandlet de her sager efter, så derfor kan virksomhederne få genoptaget deres sager nu," lyder det fra skattekonsulent.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Microsoft-sagen kan koste statskassen milliarder
  • Hvorfor der nu dannes præcedens efter afgørelse
  • Hvad der står i Skats udkast til nyt styresignal
  • Chefkonsulentens bud på, hvor mange der vil åbne sager
1.012
5:15 min
"Jeg tror helt sikkert, at der er flere virksomheder derude, der har oplevet samme situation."

Sådan lyder det fra Henning Boye Hansen, chefkonsulent ved revisionshuset BDO.

Han refererer til den langvarige sag, som Microsoft vandt i Højesteret over Skattestyrelsen tidligere på året, hvor it-giganten fik medhold i, at myndigheden uretmæssigt har opkrævet ekstra skattekroner i forbindelse med selskabets interne afregningsprincipper - det såkaldte transfer pricing.

Læs mere her: Microsoft-sag kan komme til at koste den danske statskasse milliarder

Skattestyrelsen har netop udsendt et udkast til et styresignal, hvor de tilbyder selskaber, der har udsat for samme behandling som Microsoft, nu kan få genåbnet deres sager helt tilbage til 2008 og eventuelt få tilbagebetalt store skattebeløb.

Henning Boye Hansen fortæller til Computerworld:

"Jeg tror helt sikkert, at der vil blive genåbnet nogle sager, men det er svært at spå om, om det bliver 10 sager eller 100 sager."

"Der kan være virksomheder, der i princippet godt kunne have gavn af at få genåbnet deres sag, men som ikke orker slagsmålet."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S