Ansatte i den danske spilbranche klager over arbejdsforhold: Det er det vilde vesten

Arbejdsmiljøet i den danske spilbranche er som det vilde vesten, lyder anklagen fra flere tidligere ansatte ifølge DR.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den danske spilbranche er som det vilde vesten. Sådan lyder anklagen fra ansatte i den danske spilbranche ifølge DR.dk

Interviewet kommer efter, at DR på baggrund af artikler i en række store internationale spilmedier har kunne fortælle om ekstreme arbejdsvilkår hos flere af de store spilstudier.

I en artikel hos spilmediet Polygon bliver det eksempelvis fortalt, at arbejdsmiljøet hos Epic Games, der har udviklet gigant-succesen Fortnite, har været præget af frygt og ekstreme arbejdsuger med en arbejdstid på op til 100 timer.

Læs også: Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

Mangel på overenskomst

I interviewet med DR slår den danske spiludvikler Pernille Hansen fast, at der findes lignende vilkår i den danske spilbranche, der er blandt andet er præget af kortvarige projektansættelser og et arbejdsmiljø, hvor folk bliver ramt af stress og angst.

Det mener hun blandt andet skyldes, at fagforeningen FAF (Film- og tv-arbejderforeningen) ikke har en overenskomst.

“Der har aldrig været en animations-overenskomst i Danmark, men FAF har rekrutteret elever fra The Animation Workshop med en tilgang, som om den er lige om hjørnet,” siger Pernille Hansen, der blandt andet på grund af arbejdsforholdene i Danmark har valgt at flytte til England, til DR.

Rene Høyer Jørgensen, der er sekretariatschef hos FAF, slår dog fast, at forbundet arbejder for at sikre ordnede forhold i branchen.

“Jeg kan godt forstå, at det er frustrerende, når man arbejder i en branche, hvor der ikke er ordnede og trygge forhold. Men vi kæmper på alle måder for at sikre vores freelance-animatorer,” siger han til DR.

Læs også: Hårde tæsk til DXC i jobglæde-undersøgelse: ”Den værste arbejdsgiver, jeg har haft i mine 35 år i it-branchen”

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec