Mobilselskaber på stribe varsler prisstigninger

YouSee, Telmore, Fullrate, Telenor, Telia, 3 og Oister hæver priserne på deres mobilabonnementer

Artikel top billede

En bred vifte af landets førende teleselskabet varsler i disse dage og uger brugerne om kommende prisstigninger for deres mobilabonnementer.

Flere selskaber, herunder YouSee, Telmore, Fullrate, Telenor, Telia, 3 og Oister , meddeler nu deres kunder om prisstigninger på mellem 10 og 30 kroner per måned, skriver Berlingske.

Der er tale om den største runde prisstigninger siden foråret 2017, hvor EU afskaffede de såkaldte roaming-gebyrer på dataforbrug, hvilket gav teleselskaberne anledning til at justere priserne med ekstra 10 til 20 kroner per måned.

Timingen er strategisk velvalgt, siger cheføkonom hos Forbrugerrådet Tænk, Martin Salamon:

”Teleselskaberne har valgt et strategisk godt tidspunkt for – sammen med de andre – at hæve priserne, for lige op til sommerferien har folk ikke mest overskud til at undersøge markedet og skifte abonnement. Samtidig får de fornemmelsen af ikke at kunne gå andre steder hen, fordi også de andre hæver priserne,” siger han til Berlingske.

Efterfølgende opfordrer han forbrugerne til at reagere og søge mod de bedre og billigere abonnementer som fortsat findes.

For at legitimere de højere priser, tilbyder teleselskaberne ofte større datamængder med i abonnementspakkerne.

Martin Salamon stiller dog spørgsmålstegn ved, hvorvidt forbrugerne rent faktisk udnytter de større datamængder.

Se også: Mobilpriserne stiger igen efter mange års priskrig: Danske telefirmaer tjener nu flere penge per kunde

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg