Vestager retter sigtekornet mod chipkæmpen Broadcom: Kan få kæmpe EU-bøde

Amerikanske Broadcom kan blive ramt af en kæmpe EU-bøde, hvis en ny undersøgelse af selskabet viser, at det har misbrugt sin dominerende position.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

EU-Kommissionen og den danske konkurrencekommisær Margrethe Vestager (R) iværksætter nu en undersøgelse af den amerikanske chiproducent Broadcom.

Undersøgelsen skal fastlå om Broadcom bruger sin position til at blokere konkurrenter på markedet for tv- og modem-chips.

Det oplyser Margrethe Vestager på Twitter.

Nyhedsbureauet Reuters oplyser desuden, at undersøgelsen kan ende med, at Broadcom bliver ramt af en stor bøde samt en ordre om at ændre sin adfærd.

Broadcom: Vi overholder reglerne
Broadcom oplyser, at selskaber mener, at det overholder EU’s konkurrenceregler og al mistanke om det modsatte er grundløs.

EU-Kommissionen oplyser ifølge Reuters, at den i undersøgelsesperiode vil iværksætte såkaldte midlertidige foranstaltninger for at undgå at gøre skade på markedet, men kommissionen understreger, at foranstaltningerne ikke vil begrænse Broadcoms muligheder for at sælge sine produkter.

En EU-bøde kan løbe op til 10 procent af selskabets globale omsætning.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S