Vestager retter sigtekornet mod chipkæmpen Broadcom: Kan få kæmpe EU-bøde

Amerikanske Broadcom kan blive ramt af en kæmpe EU-bøde, hvis en ny undersøgelse af selskabet viser, at det har misbrugt sin dominerende position.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

EU-Kommissionen og den danske konkurrencekommisær Margrethe Vestager (R) iværksætter nu en undersøgelse af den amerikanske chiproducent Broadcom.

Undersøgelsen skal fastlå om Broadcom bruger sin position til at blokere konkurrenter på markedet for tv- og modem-chips.

Det oplyser Margrethe Vestager på Twitter.

Nyhedsbureauet Reuters oplyser desuden, at undersøgelsen kan ende med, at Broadcom bliver ramt af en stor bøde samt en ordre om at ændre sin adfærd.

Broadcom: Vi overholder reglerne
Broadcom oplyser, at selskaber mener, at det overholder EU’s konkurrenceregler og al mistanke om det modsatte er grundløs.

EU-Kommissionen oplyser ifølge Reuters, at den i undersøgelsesperiode vil iværksætte såkaldte midlertidige foranstaltninger for at undgå at gøre skade på markedet, men kommissionen understreger, at foranstaltningerne ikke vil begrænse Broadcoms muligheder for at sælge sine produkter.

En EU-bøde kan løbe op til 10 procent af selskabets globale omsætning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S