Morgen-briefing: Mette Frederiksen vil have Margrethe Vestager til at fortsætte som kommissær / Hvad er 'kritisk infrastruktur'? / Stregkoden fylder 45 år / EA-spilkonti hacket

Mette Frederiksen vil have Margrethe Vestager til at fortsætte som kommissær. Hvad er 'kritisk infrastruktur'?. Stregkoden fylder 45 år. Spilkonti hacket. Prøv børnenes Coding Class-spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til torsdagens morgen-briefing fra Computerworld, hvor morgenens morgen-briefingpilot er Dan Jensen.

Det ventes, at Mette Frederiksen i dag vil præsentere Danmarks nye regering for os alle.

Mette Frederiksen vil have Margrethe Vestager til at fortsætte som kommissær

Danmarks statsminister, Mette Frederiksen (S), vil indstille Margrethe Vestager (R) til at fortsætte som kommissær i EU-kommissionen i fem år endnu, siger hun til TV 2.

Margrethe Vestager har i de seneste år været konkurrencekommissær og har for alvor taget livtag med ikke mindst de store amerikanske tech-firmaer som Google og Facebook.

USA’s præsident Donald Trump sagde i øvrigt onsdag, at Margrethe Vestager formentlig er den person, som han nogensinde har mødt, der hader USA mest.

Hun fortæller her til Computerworld, hvordan man egentlig stanger en milliard-bøde ud, sådan helt konkret: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Hvad er 'kritisk infrastruktur'?

Det fremgår af den aftale, som S, SF, Enhedslisten og Radikale onsdag fremlagde, at de ville beholde 'kritisk infrastruktur' under 'demokratisk kontrol'.

Men hvad betyder det egentlig? Det fik du Computerworlds bud på i går i denne artikel: Ni ting du bør bide mærke i i den nye regeringsaftale: Kan få betydning for it-sektoren.

Nu kommer vi det måske lidt nærmere. SF's finansordfører, Lisbeth Bech Poulsen, siger i hvert fald til Finans, at hun er 'parat til at udvide definitionen.'

"I forlængelse af hele diskussionen om Nets synes jeg, at det vil være relevant at se på, om for eksempel betalingstjenester for os allesammen ikke også er kritisk infrastruktur," siger hun.

Stregkoden fylder 45 år

Stregkoden fylder 45 år og har altså overlevet snart et halvt århundredes hæsblæsende, teknologiske udvikling.

Den første stregkode, der blev scannet, sad på en pakke Wrigleys tyggegummi og blev scannet i et supermarked i Ohio i USA i 1974.

En af hemmelighederne bag den store udbredelse har nok været, at det globale stregkodesystem drives af en nonprofit-organisation, GS1.

Der kan dog meget vel stå en udfordrer lige rundt om hjørnet til de data-pakkede streger - nemlig blockchain, der for tiden udvikler sig med rivende hast.

Spilkonti hacket

It-sikkerhedsfirmaet Check Point har fundet et sikkerhedshul hos spilproducenten EA, som gør, at alle med såkaldt Origin gaming-konto har været i fare for at blive hacket.

“Sikkerhedshulet gav hackere fuld adgang til EA gameres konti og personlige oplysninger, hvilket kunne have ført til identitetstyveri og overtagelse af mere end 300 millioner gameres konti,” lyder det fra Check Point.

Hackerne har benyttet sig af ‘forladte underdomæner og EA-gameres brug af godkendelses-tokens i forbindelse med OAuth Single Sign-On (SSO) og TRUST-mekanismen, der er indbygget i EA gameres loginproces,” hedder det.

Prøv Coding Class-spil

500 børn fra 6. klasser fra skoler på Odense-kanten har præsenteret deres Coding Class-spil, som du nu har mulighed for selv at prøve.

Coding Class var oprindeligt et græsrods-projekt, der blev sat i søen som en reaktion på, at danske skolebørn ikke lærte at kode i skoletimerne.

Du kan læse mere om initiativet i dette interview med medstifter Martin Exner: Coding Pirates teknik: Sådan lærer vi danske skole-elever at programmere og kode

IT-Branchen har været så venlig at offenliggøre hele listen med de 12 spil fra de fynske 6. klasser. Iøvrigt blev spille Robos Parkour kåret til vinder.

Du finder de 12 spil her.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil