Systematics store EPJ-succes: Disse lande er interessante som eksport-muligheder - mens disse lande slet ikke dur

Systematic har solid succes i Danmark med selskabets EPJ-system kaldet Columna. Det får dog ikke Systematic til at fare ud på eksportmarkederne med det samme. Men konturerne af eksportstrategien er klar.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i eksportstrategien
  • Mulige og umulige eksportmarkeder for Columna
  • Det aktuelle arbejde med opdatering af Columna
765
4 min
Systematics succes med EPJ-systemet Columna fik endnu et nøk tirsdag i denne uge, hvor selskabet skrev kontrakt med Region Nordjylland.

Dermed 'ejer' Systematic hele EPJ-markedet Vestdanmark.

Når systemet er fuldt indført i Region Nordjylland i efteråret 2021, vil der samlet set være cirka 58.000 brugere af systemet.

Umiddelbart et tegn på, at Systematic kunne have en solid eksportsucces på hånden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S